fbpx
Zobu protezēšana

Zobu protezēšana

Zobu protezēšana

Līdz  31.07.2024 piedāvājam bezmaksas pirmreizējo konsultāciju pie zobu protēzista – implantologa.

Apines zobārstniecības klīnika ir specializējusies zobu protezēšanā. Zobu protezēšanu mūsu klīnikā veic Latvijā vieni no labākajiem sertificētajiem zobu protēzistiem, kuri savu pieredzi guvuši ne vien Latvijā, bet arī ārvalstīs – ASV, Vācijā, Itālijā, Taivānā, Dienvidkorejā un Krievijā.

Zobu protezēšanu veicam sadarbībā ar labākajām zobu laboratorijām Latvijā, kas garantē kvalitatīvu un skaistu rezultātu.

Zobu protezēšana ir zobārstniecības nozare, kas palīdz gan funkcionāli, gan estētiski atjaunot zaudētu zobu vai tā daļu.

Zobu protezēšana iedalās divās lielās daļās

Izņemamas zobu restaurācijas

Izņemamas zobu restaurācijas, jeb zobu plates lieto pie zobu zuduma, ja zaudēta daļa zobu kā arī pie pilnīga zobu zuduma. Izņemamās zobu protēzes lieto gadījumos, kad tās nav iespējams aizstāt ar neizņemamām zobu restaurācijām, kā arī kā pagaidu variantu pirms implantu ievietošanas. Zobu protēzes ir finansiāli pieejamākas nekā neizņemamas zobu restaurācijas, kā arī šī ir vienkāršāka protezēšanas metode, jo neprasa invazīvu iejaukšanos mutes dobuma audos.

neizņēmamas zobu restaurācijas

Neizņemamas zobu restaurācijas (zobu kroņi, tilti, zobu venīri un sakņu inlejas)

Zobu kronis
Mākslīgā apvalka kronis ir mākslīgs pārklājums (“cepurīte”), ko lieto, ja zobs zaudējis vairāk nekā 50% kroņa daļas. Zoba kronis atjauno dabīga zoba lielumu, formu, funkciju, kā arī nostiprina un pasargā atlikušos zoba audus. Klīnikā visbiežāk izmantojam metālkeramikas kroņus, cirkonija kroņus un keramikas kroņus.

Zobu tilts
Mākslīgā apvalka tilts ir zobu protezēšana, kad tiek aizvietots viens vai divi (retāk trīs) trūkstoši zobi, ja defekta abās pusēs atrodas balsta zobi.

Venīri
Porcelāna plāksnītes zobiem jeb venīri tiek lietoti, lai uzlabotu priekšzobu estētiku, piemēram, pie zobu pārkrāsošanās, formas uzlabošanai, zobu rindas izlīdzināšanai, zobu stiprināšanai.

Zobu kroņi

Mākslīgā apvalka kronis

Mākslīgā apvalka kronis ir mākslīgs pārklājums (“cepurīte”), ko lieto, ja zobs zaudējis vairāk nekā 50% kroņa daļas. Zoba kronis atjauno dabīga zoba lielumu, formu, funkciju, kā arī nostiprina un pasargā atlikušos zoba audus.

Atbilstoši paredzētajai slodzei, estētikas prasībām, ekonomiskajām iespējām tiek izgatavoti šādi zobu kroņi:

Metāla sakausējuma kroņi

Kroņi tiek izgatavoti no metāla, tiem piemīt metālisks spīdums, kroņi ir ļoti izturīgi, taču estētikas trūkuma dēļ tiek lietoti sānu zobu rajonā.
Iespējams izgatavot arī no zelta.

Plastmasas un kompozīta kroņi

Plastmasas kroņi tiek lietoti kā ilgstošas lietošanas pagaidu kroņi. Kroņiem ir zoba krāsa, tomēr tie nav izturīgi, tie plaisā, maina krāsu, kā arī nespēj izturēt lielu slodzi. To vidējais kalpošanas ilgums ir divi gadi.

Metālkeramikas kroņi

Metālkeramikas kroņiem ir metāla karkass, kas pārklāts ar estētisku keramikas kārtu. Metālkeramikas kroņi ir visbiežāk lietotie mākslīgā apvalka zobu kroņi, jo tiem piemīt augsta izturība, kā arī tie estētiski atgādina dabīga zoba izskatu. Lieto gan priekšzobu, gan sānu zobu rajonā. Izmanto arī tiltveida restaurācijām. Ir iespēja izgatavot zelta-keramikas kroņus.

Cirkonija kroņi

Cirkonija kroņi tiek datorizēti izfrēzēti no alumīnija vai cirkonija oksīda, tie ir ļoti izturīgi pret slodzi, kā arī tiem piemīt augsta estētika, jo tie ir izgatavoti no balta materiāla. Tiem piemīt zoba dabīgais caurspīdīgums, tāpēc materiālu lieto kā priekšzobu, tā arī sānu zobu rajonā. Ir iespējams izgatavot arī tiltveida restaurācijas.

Keramikas kroņi

Kroņi tiek izgatavoti no presētas keramikas, kas ir estētiskākais no materiāliem, jo iespējams iegūt līdzīgu gaismas caurlaidību kā dabīgam zobam. Taču tiem piemīt nedaudz mazāka slodzes izturība, līdz ar to šos kroņus iesaka lietot priekšzobu rajonā.

Procedūras apraksts

 • Kad pacients ar zobārstu ir vienojušies par atbilstošu ārstēšanu, tiek uzsākts ārstēšanas process.
 • Ja nepieciešams, tiek veikta anestēzija.
 • Tiek noņemts nospiedums, lai būtu iespējams izgatavot pagaidu kroni.
 • Zobs tiek slīpēts ar speciālajiem instrumentiem tā, lai ir iespējams uzlikt atbilstoša biezuma pagaidu un vēlāk arī īsto zoba kroni.
 • Kad zobs noslīpēts, tiek ņemts nospiedums, kā arī sakodiena reģistrs. Tiek likts pagaidu kronis ar pagaidu cementu.
 • Turpmākajās vizītēs tiek pielaikots kroņa karkass un jau gatavs kronis, tas tiek pielaikots sakodienā, tiek veiktas visas nepieciešamās korekcijas. Ja atbilst krāsa un forma, tas tiek sūtīts atpakaļ uz laboratoriju, lai tur uzklātu kroņa glazūru;
 • Pēdējā vizītē kronis tiek cementēts ar speciālu cementu.

Zobu tilti

Atbilstoši paredzētajai slodzei, estētikas prasībām, ekonomiskajām iespējām tiek izgatavoti šādi zobu tilti:

zobu protēzista konsultācija

Mākslīgā apvalka zobu tilts

Mākslīgā apvalka tilts ir zobu protezēšanas veids, kad tiek aizvietots viens vai divi (retāk trīs) trūkstoši zobi, ja defekta abās pusēs atrodas balsta zobi.

Metāla sakausējuma tilts

Metāla sakausējuma tilts tiek izgatavots no metāla, tam piemīt metālisks spīdums, tas ir ļoti izturīgs. Estētikas trūkuma dēļ lieto sānu zobu rajonā, var kombinēt ar metālkeramikas kroņiem.

Plastmasas un kompozīta zobu tilts

Plastmasas tilts tiek lietots kā ilgstošas lietošanas pagaidu tilts. Tas nav slodzes izturīgs.

Metālkeramikas zobu tilts

Metālkeramikas tiltam ir metāla karkass, kas pārklāts ar estētisku keramikas kārtu. Metālkeramikas tilts ir visbiežāk lietotais mākslīgā apvalka zoba tilts, jo tam piemīt augsta izturība, kā arī tas estētiski atgādina dabīga zoba izskatu. Lieto gan priekšzobu, gan sānu zobu rajonā.

Cirkonija tilts

Cirkonija tilts tiek datorizēti izfrēzēts no alumīnija vai cirkonija oksīda, tas ir ļoti izturīgs pret slodzi, kā arī tam piemīt augsta estētika, jo tas ir izgatavots no balta materiāla. Tam piemīt zoba dabīgais caurspīdīgums, tāpēc materiālu lieto kā priekšzobu, tā sānu zobu rajonā.

Procedūras apraksts

 • Kad pacients ar zobārstu ir vienojušies par atbilstošu ārstēšanu, tiek uzsākts ārstēšanas process.
 • Ja nepieciešams, tiek veikta anestēzija.
 • Tiek noņemts nospiedums, lai būtu iespējams izgatavot pagaidu tiltu.
 • Balsta zobi tiek slīpēti ar speciālajiem instrumentiem tā, lai iespējams uzlikt atbilstoša biezuma pagaidu un vēlāk arī īsto tiltu.
 • Kad zobi noslīpēti, tiek ņemts nospiedums, kā arī sakodiena reģistrs. Tiek likts pagaidu tilts, kas stiprinās ar pagaidu cementu.
 • Turpmākajās vizītēs tiek pielaikots tilta karkass un jau gatavs tilts, tas tiek pielaikots sakodienā, tiek veiktas visas nepieciešamās korekcijas. Ja atbilst krāsa un forma, tas tiek sūtīts atpakaļ uz laboratoriju, lai tur uzklātu tiltam glazūru, kas rada speciālu spīdumu.
 • Pēdējā vizītē tilts tiek cementēts ar speciālu cementu.

Iesakām!

 • Lai izgatavotu tiltveida zobu protēzes, nepieciešams noslīpēt divus balsta zobus. Pārliecinieties, vai trūkstošā zoba rajonā labāku ārstēšanas rezultātu nedotu zoba implants.
 • Tiltveida protēzei nepieciešama īpaša kopšana, neaizmirstiet izdiegot ar speciālu zemtiltu diegu, kā arī regulāri apmeklēt zobu higiēnistu.

Sakņu inlejas

Ja zobs zaudējis lielāko daļu kroņa audu, tam nepieciešams ievietot sakņu inleju. Sakņu inleja tiek ievietota zoba saknē un uz tās tiek cementēts mākslīgā apvalka zoba kronis.
Sakņu inleja tiek izgatavota gan no metāla (ja lieto metālkeramikas kroņus), gan cirkonija (bezmetāla kroņus). Funkcionāli tās neatšķiras, taču atšķirība ir estētiskajā ziņā – lietojot bezmetāla kroņus, metāla inleja var spīdēt cauri.

Procedūras apraksts

 • Sakņu inleja tiek ievietota zobā, kas ir endodontiski ārstēts, kam nenovēro iekaisuma pazīmes un kura kroņa daļas zudums ļauj atjaunot zobu ar saknes inleju.
 • Zoba kroņa daļa tiek sagatvota saknes inlejai, kā arī tiek daļēji izņemts endodontiskais pildījums no zoba saknes daļas. Zobārsts no plastmasas veido inlejas paraugu, ko laboratorijā atlej metālā vai izfrēzē cirkonijā. Zobam tiek uzlikts pagaidu kronis.
 • Nākamajā seansā saknes inleja tiek iecementēta ar speciālu cementu, tiek izgatavots jauns pagaidu kronis.
 • Zobs ir sagatavots tālākajai protezēšanai.

Zobu venīri

zobu venīri

Porcelāna plāksnītes zobiem jeb venīri tiek lietoti, lai uzlabotu priekšzobu estētiku, piemēram, pie zobu pārkrāsošanās, formas uzlabošanai, zobu rindas izlīdzināšanai, zobu stiprināšanai.

Zobu porcelāna plāksnīšu biezums ir no 0,2 līdz 2mm, līdz ar to no dabīgā zoba nepieciešams noslīpēt vien nedaudz un zobs nezaudē savu funkcionalitāti un stiprumu.
Ja zobi tiek rūpīgi kopti un aizsargāti (piemēram, pret bruksismu), venīru vidējais kalpošanas ilgums ir 10 gadi.

Zobu plates

zobu plate uz implantiem

Izņemamas zobu restaurācijas, jeb zobu plates lieto pie zobu zuduma, ja zaudēta daļa zobu kā arī pie pilnīga zobu zuduma. Izņemamās zobu protēzes lieto gadījumos, kad tās nav iespējams aizstāt ar neizņemamām zobu restaurācijām, kā arī kā pagaidu variantu pirms implantu ievietošanas. Zobu protēzes ir finansiāli pieejamākas nekā neizņemamas zobu restaurācijas, kā arī šī ir vienkāršāka protezēšanas metode, jo neprasa invazīvu iejaukšanos mutes dobuma audos.

Metāla bāzes izņemamā protēze

Metāla bāzes izņemamā protēze tiek lietota gadījumos, kad pacientam saglabājušies balsta zobi, uz kuriem iespējams balstīt zobu protēzi. Protēze balstās uz zoba ar uzgultņiem, pretrotāciju nodrošina metāliskas skavas, kas novietotas gar smaganu. Lai izvairītos no neestētiskiem risinājumiem, protēzes turošos elementus iespējams iestrādāt mākslīgā apvalka zobu kroņos. Metāla bāze ir plāna, kas ļauj pacientam labāk pierast pie restaurācijas, tā ir stabilāka par plastmasas izņemamo protēzi.

Implantu balstīta izņemamā protēze

Implanti nodrošina pilnīgu protēzes fiksāciju, jo tā tiek balstīta ar speciālu atačmentu sistēmu. Fiksācija ir tik laba, ka protēzi iespējams veidot ar mazākām bāzes robežām, kas atvieglo pierašanu, runāšanu un ēšanu. Implantu fiksāciju lieto gan pie daļēja, gan totāla zobu zuduma. Protēzi ir viegli kopt un lietot, labā fiksācija ievērojami uzlabo pacienta dzīves kvalitāti.

Plastmasas bāzes izņemamā protēze

Plastmasas bāzes izņemamā protēze tiek lietota gan gadījumos, kad zaudēts viens zobs, gan arī pilnīga zobu zuduma gadījumā. Plastmasas zobu protēzes iedala:

 • parciālās plastmasas zobu protēzes, ja ir daļējs zobu zudums;
 • totālās zobu protēzes, ja ir pilnīgs zobu zudums.

Parciālās zobu protēzes balstās uz mutes dobuma mīkstajiem audiem, pretrotāciju un turēšanos nodrošina metāliskas skavas gar smaganas malu. Plastmasas protēzes bāze ir biezāka un lielāka nekā metāliskas bāzes protēze, līdz ar to prasa ilgāku pierašanas periodu.
Totālā plastmasas protēze tiek lietota, ja zaudēti pilnīgi visi zobi attiecīgajā žoklī. Pareizi veidota totālā protēze tiek veidota ar maksimālām bāzes robežām, lai maksimāli nodrošinātu bāzes turēšanos. Augšžokļa totālās protēzes turēšanos nodrošina starp aukslējām un protēzi radušais vakuums, apakšžokļa totālās protēzes fiksācija ir vājāka, tāpēc nereti tā jāfiksē ar protēžu līmi. Labākais risinājums, lai iegūtu maksimālu protēžu fiksāciju, ir implantu balstīta izņemamā protēze.

Procedūras apraksts

 • Kad pacients un zobārsts ir vienojušies par piemērotāko ārstēšanas metodi, tiek uzsākts ārstēšanas process. Pacientam tiek ņemts pirmais nospiedums. Ja pacients zaudējis sānu zobus, pēc pirmā nospieduma laboratorija izgatavo speciālu individuālu nospieduma karoti, lai īsto nospiedumu ņemtu ar maksimālu precizitāti.
 • Nākamajā vizītē tiek noteikts sakodiena augstums ar laboratorijā veidotu vaska sagatavi, lai attiecīgā protēze atbilstu pacienta zobu augstumam. Šajā vizītē tiek noteikta arī jaunās protēzes zobu krāsa. Vaska valnītis atkal tiek sūtīts uz zobu tehnisko laboratoriju. Ja tiek gatavota metāla protēze, šajā seansā tiek pielaikota metāliskā bāze.
 • Nākamajā seansā pacientam tiek pielaikoti zobi, kas ievietoti vaska sagatavē. Pacients vizuāli var novēŗtēt topošās protēzes izskatu, lielumu un atbilstību sakodienam.
 • Ja iepriekšējās vizītes noritējušas bez aizķeršanās, pacientam tiek nodota jaunā protēze.

Iesakām!

 • Pēc protēžu nodošanas nereti izņemamā zobu protēze spiež uz mutes dobuma mīkstajiem audiem. Tas ir pavisam normāli, jo mutes gļotāda nav pieradusi pie tādas slodzes. Tādā gadījumā noteikti sazinieties ar savu zobārstu un piesakieties uz protēzes korekciju.
 • Zobu protēzi nepieciešams uzturēt tīru, taču nedrīkst aizrauties ar pārmērīgu beršanu – nedrīkst berzt ar asām birstēm vai abrazīvām pastām. Vislabāk lietot specializētas tabletes, kas uztur protēzes tīras.
 • Pacients nedrīkst aizmirst rūpēties par esošajiem zobiem un gļotādu.

Nakts zobu kape

Mūsdienās arvien biežāk dzirdēts termins – bruksisms. Bruksisms jeb zobu griešana ir košļāšanas muskuļu kontrakcijas, kā rezultātā zobi tiek spiesti viens pret otru ar ļoti lielu spēku. Bieži zobu griešana norisinās nakts laikā, taču nereti zobu saspiešana notiek arī dienas laikā koncentrējoties, piemēram, veicot darbības datorā vai pie fiziskas slodzes.

Ko tas nodara mūsu zobiem?

Zobi sāk nodilt, sākotnēji nodilst sakodiena atslēga – acu zobs, pēc tam jau pamazām arī pārējie zobi iegūst nelīdzenu virsmu, līdz izveidojas kopīgs nodilums visā sakodienā – zobi zaudē savu vertikālo augstumu, tie saīsinās.
Lielākoties cilvēki to nejūt un nepamana, jo process noris pamazām, tādējādi gan locītava, gan muskuļi pielāgojas jaunajam zobu augstumam. Nereti, zobārstam apgalvojot, ka pacientam ir bruksisms, tas liekas neticami, bet zobu griešana notiek, cilvēkam esot miegā vai koncentrējoties uz kādu citu nodarbi, tāpēc tā netiek pamanīta.
Tā kā zobu griešanas iemesls ir centrālās nervu sistēmas darbība, medikamenti tās novēršanai vēl nav pieejami. Taču mēs varam novērst tālāku zobu nodilšanu – cilvēkiem, kuri naktīs griež zobus, ik nakti jālieto nakts kape. Tā ir individuāli izgatavota gumijas kape, kas tiek uzlikta apakšžokļa (retāk augšžokļa) zobiem, lai amortizētu zobu saskari savā starpā, līdz ar to tie nesaskaras un nenotiek tālāka nodilšana.

Procedūras apraksts

 • Tiek noņemts pacienta zobu nospiedums, tas tiek sūtīts uz laboratoriju kapes izgatavošanai.
 • Nākamajā vizītē pacientam tiek atdota nakts kape, ko iesakām lietot katru nakti.

Cenas

Zobu protezēšana cenas

Cena
Cena ar ģimenes karti
Metāla keramikas kronis
580 EUR
Ar ģimenes karti:
560 EUR*
560 EUR*
Bezmetāla keramikas kronis
650 EUR
Ar ģimenes karti:
630 EUR*
630 EUR*
Cirkonija karkasa kronis
670 EUR
Ar ģimenes karti:
650 EUR*
650 EUR*
Porcelāna venīrs
650 EUR
Ar ģimenes karti:
630 EUR*
630 EUR*
Zobu aizsargkape un nakts kape
no 135 - 150 EUR
Ar ģimenes karti:
no 130 - 150 EUR*
no 130 - 150 EUR*
Piesakies konsultācijai

Pēc formas aizpildīšanas mēs ar Jums sazināsimies 1 darba dienas laikā un precizēsim pieraksta laiku.

Vārds

Uzvārds

Kontakttālrunis

E-pasta adrese

Vēlamais datums

Vēlamais laiks

Success
Jūsu ziņa ir saņemta!

Mēs ar Jums sazināsimies 1 darba dienas laikā.

Apines klīnikas zobārste satiek klientu