Zobu labošana pilnā narkozē jeb vispārējā anestēzijā ir atzīts un bieži izvēlēts risinājums zobu ārstēšanai gan bērniem, gan pieaugušajiem. To parasti izmanto, kad nepieciešamas plašākas zobārstniecības manipulācijas vai ja lokālā anestēzija nav efektīva. Taču to var izvēlēties arī tad, ja zobārsta apmeklējums izraisa bailes un diskomfortu. Vispārējās narkozes uzdevums ir panākt, ka pacients nejūt sāpes, bailes un citus nepatīkamus blakusefektus.

Kas ir vispārējā anestēzija jeb zobu labošana pilnā narkozē?
Vispārējā anestēzija aizsargā no sāpju un operācijas stresa nevēlamās ietekmes uz cilvēka organismu, kā arī atvieglo pašas operācijas veikšanu. Par anestēziju, ja izvēlēta zobu labošana pilnā narkozē, ir atbildīgs ārsts – anesteziologs, kurš kontrolē un nodrošina visas dzīvībai svarīgās organisma norises, kā elpošanu un asinsriti.
Kādos gadījumos izmanto pilno narkozi?
Zobu labošana pilnā narkozē jeb vispārējā anestēzijā tiek izvēlēta, ja jāveic sarežģītas zobārstniecības manipulācijas – mutes dobuma ķirurģija un gudrības zobu ekstrakcija, kā arī bērniem, kuriem ir stipri bojāti zobi un pacientiem, kuriem ir paniskas bailes no zobārsta.
Kā notiek zobu labošana pilnā narkozē?
Konsultācija
Lai vienotos par zobu labošanu pilnā narkozē, vispirms ir nepieciešama atsevišķa konsultācija pie zobārsta un anesteziologa, kā arī jāsaņem izziņa no sava ģimenes ārsta.
Izvērtēšana
Konsultācijas laikā zobārsts novērtē mutes dobuma stāvokli un nepieciešamo ārstēšanu, kā arī tiek pārrunāts, vai zobu labošana pilnā narkozē konkrētajā gadījumā tik tiešām ir nepieciešama.
Sagatavošanās
Anesteziologs novērtē pacienta vispārējo veselības stāvokli, izvērtē iespējamos riskus, kā arī informē par to, kā pareizi sagatavoties zobu labošanai pilnā narkozē.
Iespējamie riski
Iespējamie riski ir minimāli – galvenokārt saistīti ar dažādu pirms procedūras pasākumu neievērošanu.
Kā sagatavoties procedūrai?
Pirms zobu labošanas vispārējā narkozē:
- 8 stundas nedrīkst ēst
- 4 stundas nedrīkst dzert.
Kas notiek pēc procedūras?
- Kad zobu labošana pilnā narkozē ir pabeigta, pacients vēl kādu laiku ir miegā.
- Vismaz 15 minūtes pēc pamošanās pacients atpūšas atsevišķā telpā un pēc tam atkarībā no pašsajūtas var doties mājās.
- Uzreiz pēc narkozes pacients nedrīkst vadīt transportlīdzekļus, strādāt ar mehāniskām ierīcēm, kā arī nav ieteicams plānot darbus, kuros jāpieņem svarīgi lēmumi.
Zobu labošana pilnā narkozē – galvenie ieguvumi:
- Pacients neizjūt diskomfortu un nejūt sāpes.
- Pacients ir bezsamaņā – negrozās un ir mierīgs. Ārsts var brīvi strādāt bez traucējumiem.
- Tiek salaboti visi bojātie zobi!

HARDIJS ROZENFELDS
Anesteziologs – reanimatologs
- 1993. gadā absolvējis Latvijas Medicīnas akadēmijas Pediatrijas fakultāti un ieguvis anesteziologa – reanimatologa kvalifikāciju.
- No 2003. gada līdz 2013. gadam ir Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Anestēzijas nodaļas vadītājs.
- Paralēli strādā Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, Latvijas – Amerikas acu centrā un Rīgas Stradiņa universitātes Lūpu un sejas šķeltņu centrā.
- No 2004. gada līdz 2016. gadam ir Latvijas Anesteziologu-Reanimatologu asociācijas valdes loceklis.
- Praktisko nodarbību pasniedzējs Rīgas Stradiņa universitātē un Latvijas universitātē.
- Regulāri apmeklē starptautiskus kongresus, papildina profesionālās zināšanas.