Zobu higiēna un zobu higiēnists

Zobu higiēna ir profilaktiska zobārstniecības procedūra, kuras laikā ar speciāliem instrumentiem tiek notīrīts baktēriju pilnais aplikums un zobakmens visā mutes dobumā, pat visgrūtāk aizsniedzamajās vietās. Tā ir nepieciešama, lai ilgtermiņā saglabātu veselus, baltus zobus, lai būtu svaiga elpa un veselīgas smaganas.

Mutes dobuma veselībai visnozīmīgākā ir regulāra zobu tīrīšana un diegošana. Tomēr ne vienmēr iespējams notīrīt visu sakrājušos aplikumu, kas laika gaitā pārvēršas zobakmenī.

Zobu Higiēna

Pazīmes, kas liecina par procedūras nepieciešamību

  • asiņojošas smaganas
  • sāpīgas smaganas
  • pastāvīgi slikta elpa
  • dzeltenīgs vai brūns aplikums uz zobiem un mēles
  • sarkanas vai zilganas smaganas
  • atsegušies vai jutīgi zobu kakliņi

Ja ikdienā dzerat melnu kafiju vai tēju, smēķējat vai uzturā lietojat daudz cukura un miltu izstrādājumu, zobu higiēnists jāapmeklē vismaz reizi pusgadā.

Regulāra zobu aplikuma noņemšana palīdzēs izvairīties no:

  • zobakmens
  • zobu kariesa
  • parodontīta (zobu balstaudu iekaisuma)
  • gingivīta (smaganu iekaisuma)
  • zoba zaudēšanas

Vizītes laikā mūsu speciālisti pamanīs iespējamās problēmas un ieteiks nepieciešamo ārstēšanu vai pārbaudes.

Zobu higiēnas veidi

Šī ir zobakmens un aplikuma noņemšanas pamatprocedūra. Ultraskaņas instruments ar mikrovibrāciju noņem masīvo zobakmeni virssmaganu daļā. Taču pilnīgam rezultātam ir nepieciešama zobakmens noņemšana ar speciāliem rokas instrumentiem, ko sauc par kiretēm. Tikai ar rokas instrumentiem iespējama kvalitatīva zobakmens noņemšana zemsmaganu un starpzobu virsmās. Procedūra noslēdzas ar zobu diegošanu un pulēšanu. Zobu aizsardzībai tiek uzklāts fluorīdu saturošs gēls, kas atjauno zobu aizsargspējas un mazina jutīgumu.

Šī ir procedūra, kuras laikā ar spēcīgu strūklu tiek noņemts pigmentētais aplikums un atjaunots zoba dabīgais tonis. Sodas strūkla piemērota pacientiem, kuri smēķē, lieto daudz uzturā kafiju un tēju, dažādus pigmentētus pārtikas produktus. Pēc procedūras zobi kļūs ievērojami baltāki.

Zobakmens noņemšana grūtniecēm tiek veikta tikai ar rokas instrumentu – kireti. Lai arī iepriekš minētajām procedūrām nav pierādītas ietekmes uz jaundzimušo, rūpējoties par jaunās māmiņas un gaidāmā bērna veselību un labsajūtu, ievērojam īpašu piesardzību. Turklāt, grūtniecēm zobi un smaganas bieži ir īpaši jutīgas. Utraskaņas skeileris jutīgumu var pastiprināt un radīt papildu diskomfortu. Zobakmeni rūpīgi noņemam kā virssmaganu, tā zemsmaganu rajonā, tālāk zobi tiek diegoti, pulēti un uzklāts fluorīdu gēls zoba dabīgās aizsargspējas atjaunošanai.

Mainoties hormonu līmeņiem, grūtniecēm smaganas var pastiprināti asiņot, iekaist un pat sāpēt. Tādā gadījumā nepieciešams nekavējoties doties pie speciālista, lai atgūtu veselību un komfortu. Ja grūtniecēm nav sūdzību, mutes dobuma higiēnu iesakām veikt no sestā līdz astotajam mēnesim.

Arī bērniem jau no divu-trīs gadu vecuma, kad viņi ir gatavi sadarboties, nepieciešama speciālistu veikta mutes dobuma kopšana. Viss sākas ar iepazīšanās un pierašanas procedūrām, lai bērnam būtu patīkamas atmiņas un sajūtas saistībā ar zobārstniecības klīniku. To laikā zobi tiek pulēti ar pastu un mīkstu birstīti, vēlāk tiek uzklāta fluorīdu pasta. Lielākiem bērniem tiek veikta arī zobakmens noņemšana ar rokas instrumentu, kur nepieciešams. Zobi tiek diegoti, pulēti un uzklāta fluorīdu pasta.

Kā notiek procedūra?

  1. Ja pacientam ir izteikts zobakmens, sākotnēji tas tiek notīrīts ar ultraskaņas skeileri. Tas ir mehānisks instruments, kas ar ultraskaņas vibrāciju noņem zobakmeni virssmaganu līmenī
  2. Katrs zobs tiek notīrīts ar rokas instrumentu, jo tikai ar to iespējams piekļūt grūti aizsniedzamās vietās, zemsmaganu rajonā un starpzobu rajonā.
  3. Kad zobakmens rūpīgi notīrīts, zobi tiek pulēti ar specializētu pastu, kā arī rūpīgi izdiegoti
  4. Procedūras noslēgumā zobu higiēnists uzklāj fluora pastu, lai atjaunotu zoba dabīgās aizsargspējas

Pēc mutes dobuma higiēnas iesakām 30 minūtes neēst, nedzert, neskalot mutes dobumu, kā arī stundu nelietot krāsainus dzērienus (sarkanvīns, sulas) un ēdienus (bietes).

Cik bieži procedūra nepieciešama?

Ja ikdienā dzerat melnu kafiju vai tēju, smēķējat vai uzturā lietojat daudz cukura un miltu izstrādājumu, procedūras jāieplāno vismaz reizi pusgadā.

Pacientiem ar pastiprinātu zobakmens veidošanos, kā arī ar dažādām neizņemamām zobu restaurācijām (tilti, implanti), smēķētājiem, cukura diabēta pacientiem, paradontozes pacientiem iesakām, ka zobu higiēnists jāapmeklē biežāk nekā reizi pusgadā.

Kad labāk doties pie speciālista – pirms vai pēc zobu labošanas?

Procedūru iesakām veikt pirms zobu labošanas, lai notīrītu visu zobakmeni un aplikumu, lai skaidri būtu redzami visi zobi, jo zobakmens nereti nosedz bojājumus. Tāpat pēc mutes dobuma higiēnas smaganas ir atveseļojušas, neasiņo, kas atvieglo zobu labošanu un garantē kvalitatīvu plombes ievietošanu.

Cenas

Cena, EUR Ar ģimenes karti, EUR
Zobu higiēna ar ultraskaņu 80 75
Zobu higiēna ar sodas strūklu 90 85
Zobu higiēna grūtniecēm (bez ultraskaņas) 80 75
Zobu higiēna bērniem 50 45

Mūsu speciālisti

Karīna Skabeiķe

Higiēniste

Annika Sutre

Higiēniste

Gunita Priedite

Gunīta Priedīte

Higiēniste

Piesakies vizītei

Pēc formas aizpildīšanas mēs ar Jums sazināsimies 1 darba dienas laikā un precizēsim pieraksta laiku.

Līdz 30. aprīlīm piesakies zobu higienai tiešsaistē un saņem profesionālo balinošo zobu pastu dāvanā! Parole: SMAIDI PAVASARĪ