fbpx

Zobu implanti vai zobu tilti? Ko izvēlēties?

Trūkstošu zobu aizvietošana ir ierasta lieta mūsdienu zobārstniecībā. Agrāk izrautos zobus bez kavēšanās aizvietoja ar tiltveida restaurācijām, bet mūsdienās jaunākā un pieprasītākā tendence ir zobu implanti. Bet, vai metodes, kas lietotas jau no 19. gadsimta, ir jāaizmirst? Kādas ir tiltveida restaurāciju priekšrocības, un kādas – zobu implantiem? Kura restaurācija ir piemērotāka katrā klīniskajā situācijā, mēģināsim noskaidrot šajā rakstā.

Zobu tilts

Zobu tilts ir neizņemama zobu restaurācija, kas aizvieto trūkstošu zobu vai zobu grupu, iesaistot blakus eso­šos zobus. Lai tiltveida restaurācija funkcionētu, tai papildus nepieciešami divi kroņi balstu zobiem, tāpēc tie tiek noslīpēti, zaudējot dabiska zoba audus.

Zobu implants

Zoba implantu veido titāna skrūve, kas tiek ievietota žokļa kaulā un kam virs smaganu daļas tiek veidots mākslīga materiāla zoba kronis, kas vizuāli un funkcionāli atgādina dabisku zobu. Zobu implantu var ievietot jebkura zaudēta zoba vietā, un tas pilnībā estētiski un funkcionāli aizstāj dabisku zobu. Zoba implants ir neiz­ņemama restaurācija, un mutes dobumā tas atrodas kā dabisks zobs.

Prognoze

Zobu tilta prognoze

Tā kā tiltveida restaurācija tiek uzlikta uz diviem balsta zobiem, tiltveida restaurācijas prognoze ir tāda pati kā vājākajam tilta balsta zobam. Zoba prognozi nosaka dažādi parametri, kā kroņa daļa, saknes daļa, periodonta stāvoklis, kaula daudzums, kas balsta zobu. Jo vairāk ir dabisko zoba audu kroņa daļā, jo vājāks ir šis parametrs. Prognozi samazina kroņa daļas audu zudums, palielāka plomba vai saknes inleja. Saknes daļas prognozi pasliktina primāra vai sekundā­ra endodontiska ārstēšana, iekaisumi saknes galā, saknes inleja. Tātad – vitāls jeb dzīvs zobs būs ar labāku prognozi nekā nedzīvs. Tikpat svarīga ir periodonta veselība. Jo veselāki periodonta audi un lielāks kaula balsts, jo labāka prognoze zobam – tātad visam tiltam. Bet pretrunā ar visiem šiem iepriekš minētajiem parametriem ir fakts – ja zobs ir neskarts un bez defektiem, nav indikāciju to izmantot kā balsta zobu tiltam. Tiltveida restaurā­cija pieprasa zoba audu zudumu kro­ņa daļā, kas zināmā mērā pasliktina zoba prognozi. Tāpēc, ja zobs ir neskarts un ja kronis nav indicēts šī zoba bojājuma dēļ, tad trūkstošā zoba aizvietošanai ieteicama implanta ievietošana.

Implanta prognoze

Implanta prognoze mūsdienās ir pieaugusi līdz 98% veiksmīgu rezultā­ tu piecu gadu griezumā viena zoba aizvietošanai. Taču pētījumos vienmēr veic zināmu labvēlīgu apstākļu izvēli. Tieši faktorus, kas var ietekmēt implantu prognozi, parasti izslēdz no pētījuma objektiem.

Faktori, kas ietekmē implantu dzīvildzi:

  • kaula daudzums un kvalitāte. Jo platāks un blīvāks kauls, jo labāka implanta dzīvildze;
  • sistēmiskas slimības, piemēram, nekompensēts diabēts;
  • pacienta vecums. Lai gan senioriem nav kontrindicēta implantu ievietošana, tomēr vecums var iespaidot kaula kvalitāti, biezumu, dzīšanu;
  • lokālas slimības, kā smags, agresīvs periodontīts;
  • tabakas lietošana;
  • implantu ievietošanu un protezēšanu veicošo speciālistu pieredze un prasmes;
  • blakus esoši zobi – to esamība, apikāli iekaisumi, novietojums;
  • implanta noslodze.

Mutes dobuma higiēnas ievērošana

Tāpat kā zobus, arī zoba implantus var iespaidot slikta mutes dobuma higiēna. Tiesa, zoba implantiem neveidojas kariess, taču tā balsta audus var nelabvēlīgi ietekmēt aplikums un zobakmens. Tāpēc ir svarīgi zobus ne vien kārtīgi tīrīt, bet arī diegot. Diegojot parādās krasa atšķirība starp zoba implantātu un zobu tiltu. Vienu implantu diegojot no abām pusēm ar ierastu zobu diegu, taču tiltveida restaurācijai zobu diegošanai nepieciešams specializēts zobu diegs. Zemtiltu diega stiprinātais gals paredz ērtu pakļūšanu zem tilta, taču tas ir sarežģītāk nekā ierasta diegošana.

Estētika

Zobu tiltu un implantu iespējams izgatavot no augstas kvalitātes estē­tiskiem materiāliem. Atšķirībā no implanta tiltveida restaurācijai mākslīga materiāla kroņi būs vismaz 3 zobiem. Estētiskas problēmas var radīt kaula defekts priekšzobu rajonā. Implantu gadījumā kaula defektu kompensē ar papildu kaula pievienošanas operāciju. Tiltveida restaurāciju laboratoriski var pielāgot kaula uzbūvei, taču tas var nelabvēlīgi ietekmēt simetriju.

Taču nozīmīga loma ir tieši ilggadējai konstrukcijai. Zoba implants notur kaula līmeni, tam pretēji tiltveida restaurācijai trūkstošā zoba vietā iespējams novērot kaula resorbciju. Tas nelabvēlīgi var iespaidot kā higiēnu, tā estētiku.

Ārstēšanas ilgums

Vēl pirms neilga laika ārstēšanas ilguma atšķirība bija vismaz pusgads. Taču mūsdienās implantu izgatavošanu iespējams krietni vien saīsināt. Tiltveida restaurācijai nepieciešams laiks tilta izgatavošanai laboratorijā. Zoba implantēšanai ierastais laiks bija gandrīz gads kopš izraušanas brīža. Mūsdienās daži speciālisti piedāvā implantu ievietošanu uzreiz pēc zoba izraušanas, kā arī veikt pagaidu vai patstāvīgas restaurācijas izveidošanu. Tas, protams, ir iespējams, ja ir labvēlīgi apstākļi un laba sadarbība ar laboratoriju.

Izmaksas

Izmaksas zobu tiltam ir nedaudz zemākas nekā zoba implantam, ja jāaizvieto viens zobs. Starpība nozīmīgāk pieaug, ja jāaizvieto divi un vairāk zobi. Taču tendences liecina, ka tuvākajā nākotnē implanta izmaksas būs vienlīdzīgas ar tiltveida restaurācijas izmaksām.

Secinājumi

Zobu tiltveida restaurācija sevi pierādījusi jau vairākus gadu desmitus. Tie pilnībā veic savu funkciju, un arī estētiskā ziņā nerada problēmas. Ja ir stipri balsta zobi un laba higiēna, tiltveida restaurācija var kalpot pat 20 gadus. Taču mūsdienās zoba implants ienāk ar vēl spēcīgākiem trumpjiem. To ievietošana ir vienkārša, tie ir izturīgi, pilnībā veic savu funkciju, kā arī ir estētiski. Taču ne vienmēr un visur tos ir iespējams ievietot, piemēram, kaula trūkuma dēļ. Katra klīniskā situācija jāizvērtē individuāli un jāizvēlas tai piemērotākā ārstēšana.

Piesakies vizītei tiešsaistē
Izvēlieties pakalpojumu, speciālistu un veiciet pierakstu tiešsaistē uz jums ērto pieejamo datumu un laiku
Apines klīnikas zobārste satiek klientu