fbpx

Viss par un ap zobu balināšanu! Stāsta Dr.Valdmane.

Mūsu klīnikā zobu balināšana tiek veikta, izmantojot efektīvo Philips Zoom! balināšanas metodi, kas nodrošina saudzīgu, bet iedarbīgu rezultātu! Zoom! balināšana ir jaunākās paaudzes saudzīga un efektīva profesionālā zobu balināšanas sistēma, kurā tiek pielietota uzlabota UV gaismas lampa, kas aktivizē balinošo gēlu. Balināšanas laikā zobi netiek pakļauti karstuma ietekmei, kas varētu bojāt zoba struktūru, jo UV staru lampa neuzsilda zobu balināšanas laikā. “Philips Zoom!” balinošajam gelam ir neitrāls pH līmenis un tas satur kalciju, kas ir zoba emaljas mikroelements. Kalcija joni palīdz stiprināt zobu, mazina zobu jutību, veido aizsargkārtu, kas ne tikai aizpilda virsmas mikrodefektus, bet padara zobu virsmu gludāku un spīdīgāku.

Dr. Māra Valdmane stāsta par zobu balināšanas procedūru, par zobu kopšanu pirms un pēc tās, kā arī par mājas balināšanas iespējām.

Balināšas veidi

Zoom! Balināšana sastāv no diviem balināšanas veidiem-

ofisa balināšana un mājas balināšana ar individuāli izveidotām kapēm. Vislabākie rezultāti iegūstami, ja lieto abas sistēmas kombinācijā.

Sākotnēji nepieciešama konsultācija, lai noteiktu, kāda ir piemērotākā balināšanas sistēma un vai zoba balināšana ir piemērota konkrētam klīniskajam gadījumam.

Tāpat jāieplāno zobu higiēna ne vēlāk kā divas nedēļas pirms zobu balināšanas.

Ofisa balināšana

Ofisa balināšana jeb balināšana zobārstniecības kabinetā ir balināšanas veids, kas dod visātrāko rezultātu, jo augstās koncentrācijas divkomponentu balināšanas gēls ātrā laikā spēj izbalināt zobus.

Zobu balināšanas procedūras sākumā tiek noteikta zobu krāsa, uzklāti kā vaigu un lūpu, tā smaganu aizsargi, aizsargabarjera nosedz precīzi mīkstos audus.  Tad tiek uzklāts balināšana gēls apmēram no piektā līdz piektajam zobam uz zoba redzamās virsmas. Šis ir balināšanas veids ar vismazāko iespējamo apdegumu risku, jo tiek rūpīgi kontrolēts zobārstniecības personāla uzraudzībā. Gēls tiek aktivēts ar speciālās gaismas stariem, tādējādi paātrinot gēla iedarbību.

Zoom! Balināšana ilgst līdz 2 stundām, balināšana norit 3-4 reizes pa 15 minūtēm.

Mājas balināšana

Zoom! mājas balināšana ar individuālām kapēm ir divu veidu – nakts vai dienas. Nakts balināšanas gēls sastāv no karbamīda peroksīda, kas lietojams 4 – 6 stundas, iedarbība redzama pēc 10-14 dienām. Tā pH ir zemāks – skābāks, kas var palielināt jutīgumu.

Dienas jeb īslaicīgais sastāv no ūdeņraža peroksīda 6%, tas paredzēts lietošanai 1- 2 reizes dienā. Balināšanas rezultāts redzams no 7 – 10 dienām. Gēla pH ir normāls no 7,5-8,5, kas samazina zobu jutīgumu, taču to neizslēdz.

Kapēs balinātājs tiek ievietots pa nelielam pilienam, līdz ar to gēls tiek precīzi dozēts, individuāli veidotas kapes neļauj gēlam izplūst, bet gēla nelielais piliens vienmērīgi izplūst pa zoba virsmu.

 

Kā balināšanas sistēmu iespējams lietot tikai ofisa balināšanu vai tikai mājas balināšanas, taču vēlamo zobu toni nereti var iegūt tikai kombinācijā.

Kombināciju veidi:

Balināšana ofisā un pēc tam mājas balināšana (dienas vai nakts). Plānotais baltums attīstās līdz pat 2 nedēļām pēc procedūras.

  • Mājas balināšanu iespējams atkārtot pēc pusgada vai gada.
  • Mājas balināšana 3 dienas pirms ofisa balināšanas, ofisa balināšana zobārstniecības kabinetā un pēc tam turpināt mājas balināšanu noteikto laiku. Šis balināšanas veids ieteicams pacientiem ar izteikti tumšu zobu toni, pelēcīgu zobu toni vai “tetraciklīna” zobiem. Mājas balināšanu iespējams atkārtot pēc pusgada vai gada.
  • Zobu balināšana pirms priekšzobu protezēšanas ar porcelāna plāksnītēm vai kroņiem – ofisa un mājas balināšana pirms protezēšanas, pēc tam iespējams nepieciešama jauna mājas balināšanas kape, lai derētu jaunajām restaurācijām, lai uzturētu vēlamo zobu baltumu pēc pusgada vai gada.

Pēc zobu balināšanas zobus netīra, bet izskalo ar ūdeni, ja zobi jutīgi- ir iespējams kapēs noturēt gēlu pret jutīgumu.

Pirms jebkuras balināšanas nepieciešams uzturēt trīs dienas balto diētu- nelietot tēju, kafiju, nesmēķēt, nelietot produktus, kas satur pigmentus.

Zobu balināšanas rezultāti nav prognozējami, jo katrs zobs balinās atšķirīgi. Bet ievērojot zobārsta ieteikumus, rezultāts var būt ļoti noturīgs.

Ierobežojumi

Zobus nedrīkst balināt grūtnieces, māmiņas, kas baro bērnus ar krūti, bērni līdz 18 gadu vecumam.

Jābūt piesardzīgiem pacientiem, kuriem ir kādi emaljas vai zobu attīstības traucējumi, redzami vai mehāniski defekti uz zoba virsmas. Tāpat jāatceras, ka zobu restaurācijas, kā venīri, kroņi un plombes, nebalinās. Pacientiem, kuriem kāds no priekšzobiem ir tumšāks traumas vai endodontiskas ārstēšanas rezultātā, pilna zobu balināšanas nedos vēlamo efektu, jo tādi zobi jābalina no zoba iekšpuses pēc plombes izņemšanas. Tā saucamie tetraciklīna zobi ļoti grūti padodas balināšanai. Nedaudz efekts ir iespējams, taču nav prognozējams.

Ļoti svarīgi saprast, ka zobu balināšana nemaina zobu formu, novietojumu. Ja pacientam nepatīk savu zobu izskats, tad balināšana nebūs pareizais ārstēšanas veids. Tādā gadījumā jāsāk ar ortodontu vai protezēšanu. Zobu kroņi vai plāksnītes jums var dot vēlamo rezultātu, uzlabot formu, novietojumu un krāsu.

Zobus nedrīkst balināt, ja tiem ir kariozi bojājumi.

Rezultāts

Balināšanas rezultāts var saglabāties ļoti ilgi vai pavisam īsu laiku. Ja pacients uzreiz pēc balināšanas ķeras klāt cigaretei un ekspresso tasītei, tad rezultātu zaudēt var stipri ātri. Taču visa sākums ir ikdienas kopšana– rūpīgi tīrīt, diegot, regulāri jāapmeklē zobu higiēnists, kas noņem zobakmeni, kas arī var būt piesātināts ar krāsvielām un veido pigmentējumu uz zobiem.

Kādēļ zobi kļūst tumšāki?

Populārākais zobu pārkrāsošanās iemesls ir tumšs ēdiens un dzērieni. Viens no kaitīgākajiem produktiem ir gāzētie dzērieni, kas veido skābu vidi mutes dobumā, kā rezultātā pazūd aizsargslāni un zobs kļūst vēl uzņēmīgāks pret krāsām. Kolai ir biedējoša ietekme uz zobiem,  arī sporta dzērieni un īpaši “enerģijas” dzērieni burtiski šķīdina zoba virsmu.

Protams, tēja, kafija, konfektes, krāsainas ledenes. Īpaši, ja tās pārkrāso mēli, tātad arī pārkrāso zobus. Ilgstoša saldumu turēšana mutes dobumā (piem.ledenes) nemitīgi uztur skābu vidi mutē, kas pastiprina zoba remineralizāciju, uzņēmību pret kariesu un krāsām. Arī dzērieni kā sarkanvīns un baltvīns, dažādas garšvielas, kā karijs, etiķis, kečups, sojas mērce, arī var būt par iemeslu zoba dzeltenīgumam.

Ja smēķēšanas izraisīta pigmentācija ir skaidra, tad dažādu medikamentu lietošana bieži paliek nepamanīta. Krāsot zobus var tādi medikamenti, ka klepus sīrupi, dzelzs preparāti, dažādi medikamenti mutes skalošanai uc.

Un fizioloģiska zobu pārkrāsošanās notiek līdz ar kļūšanu vecākam, jo ar laiku emalja kļūst plānāka, dentīns kļūst dzeltenāks, jo veidojas sekundārā dentīna slānis no zoba iekšpuses,  un vairāk spīdot cauri dentīnam, mēs iegūstam vizuālu efektu, ka zobi ir tumšāki.

Piesakies vizītei tiešsaistē
Izvēlieties pakalpojumu, speciālistu un veiciet pierakstu tiešsaistē uz jums ērto pieejamo datumu un laiku
Māra Valdmane - zobārsts, protēzists_1