fbpx

Kariess bērniem – iemesli un risinājumi

bērnu zobi kariess

Kariess ir populārākā hroniskā saslimšana bērnu vidū, ko izraisa bakteriāla infekcija. Kariess veidojas baktērijai pārstādajot aplikumā esošo cukuru, izdalot skābi, kā rezultātā tiek bojāti zoba audi- veidojas caurums.  Latvijas bērnu zobu stāvoklis ir ļoti vājš. Vidēji 12 gadu vecumā bērniem Latvijā ir plombēti, kariozi vai izrauti 3,4 zobi, kas salīdzinoši ar Rietumeiropu un Skandināviju ir ļoti zems rādītājs. Un tam visam lielākoties pamatā ir nepietiekoša bērna mutes dobuma higiēna un nekontrolēts cukura patēriņš. Un tik tiešām, strādājot klīnikā un redzēt bērnu ar visiem veseliem, neplombētiem zobiem ir retums. Lielāki vai mazāki kariozi bojājumi visu vecumu bērniem ir ikdiena.

Biežākie iemesli bērnu zobu kariesam

Cukura kontrole

Nekontrolēts cukura patēriņš bērniem ir galvenā “inde”, kas izraisa zobu bojāšanos. Un ne jau tikai konfektes vai cepumi izraisa zobu bojāšanos, bet tie ir arī slēptie cukuri, kā sulas, gāzēti dzērieni, sīrupi, komerciāli pārtikas produkti. Bieži izjautājot bērna anamnēzi un uztura paradumus, mēs novērojam, ka bērns našķējas vairākas reizes dienā starp ēdienreizēm. Kā rezultātā pilnvērtīgs uzturs konkrētās ēdienreizēs tiek aizstāts ar kariogēniem produktiem visas dienas garumā. Pieļaujot biežās našķēšanās, vecāki pat nenojauš, cik daudz ļauna tiek nodarīts zobiem, piedevām šis ir gadījums, kad nāk talkā arī teikums no mammām, ka “mans bērns neko normālu neēd”. Visu dienu ēdot mutes dobuma skābes līmenis nespēj normalizēties, siekalu plūsma nespēj pašattīrīt zobus, zobi sāk bojāties. Īpaši piena zobi- pietiek ar dažām nedēļām intensīvas cukara ietekmes, lai piena zobi sabojātos.

Mutes dobuma higiēna

Runāts tiek daudz, bet tāpat šī tēma paliek nesadzirdēta. Zobi jātīra divas reizes dienā – no rīta pēc brokastīm un vakarā pirms gulētiešanas. Bet pats svarīgākais noteikums ir tas, ka bērna zobus pārtīra vecāki līdz pat 10 gadu vecumam. Roku motorika un veiklība bērniem līdz 10 gadu vecumam (zēniem pat līdz 12) vēl nav pietiekami attīstījusies, lai veiktu pilnīgu zobu tīrīšanu, tāpat var pietrūkt arī motivācijas. No 6 -11 gadu vecumam šķilas patstāvīgie zobi, tāpēc šajā periodā ir īpaši svarīgi zobus aizsargāt. Zobi izšķiļoties ir nepilnīgi mineralizēti, pilnīgu mineralizācija noris divu gadu laikā pēc izšķilšanās. Līdz tam zobi ir īpaši uzņēmīgi pret baktēriju un skābju ietekmi.

Fluorīdi

Fluorīdi ir labākais zobu vairogs. Tomēr Latvijā pieejamo zobu pastu sastāvs ne vienmēr piedāvā pietiekamu fluorīdu daudzumu, kas nodrošina pietiekamu aizsargbuferi Latvijas bērnu zobiem. Atškirība ar citām valstīm ir fluora daudzums dzeramajā ūdenī, kas Latvijā ir kritiski zems. Zobu pastā fluorīdu vēlamais daudzums ir 1000-1400ppm. Bērniem līdz 2 gadu vecumam nepieciešams vien  rīsa grauda lieluma zobu pasta, kas iesmērēta zobu birstē. No 2- 6 gadu vecumam zobu pastas daudzums atbilst zirņa izmēram, vēlak jau pusi no zobu birstes galviņas.

Ilgstoša pudelītes lietošana

Zobiem tāpat kā mums guļot ir nepieciešams miera periods. Taču nereti vecāki grēko,  lai uzlabotu bērna miegu (atvieglotu sev bērna gulēt likšanu)- bērniem tiek doti dažādi saldināti dzērieni, piena maisījumi pirms gulētiešanas un pat nakts laikā. Zobi nakts laikā ir īpaši neaizsargāti, jo nenotiek siekalu plūsma, kas rada zobu pašattīrīšanos. Ilgstoša cukuru atašanās uz zobiem rada kariozus bojājumus, īpaši priekžobu rajonā, kas tiek dēvēts par pudeļu kariesu. Dzērienu ietekmē sāk bojāties četri priekšzobi, kas kļūst brūni un bojājuma dēļ kļūst mazi un nodrupuši. Tā rezultātā nepieciešama to izņemšana.

Te gan ir svarīgi pieminēt, ka tas pats attiecās arī uz krūts barošanu, tad to tikai sauc par krūts kariesu. Bērni, kuri tiek ilgstoši nakti baroti ar krūti, ir pakļauti kariesa attīstībai.

Bērnam no 8 mēnešu vecuma nakts laikā vēlams dot tikai ūdeni.

Medikamenti

Mūsdienu medicīna diemžēl tiek vairāk tendēta uz ārstēšanu nevis profilaksi. Un jebkurš vecāks zinās, ka līdz ar bērna ienākšanu ģimenē mājas aptieciņas lielums ir pieaudzis vismaz divas reizes. Bet arī medikamenti vienu ārstē citu bojā. Un šoreiz tas attiecās tieši uz zobiem. Ir svarīgi apskatīties medikamentu sastāvu un pārliecināties, ka zāles nesatur cukuru. Īpaši jaunākajiem bērniem medikamentu formāts pārsvarā ir sīrups – temperatūras samazināšanai, klepus remdēšanai, asmas aerosoli u.c. Pat ja medikamenti satur cukuru, svarīgi zobus pēc tam vismaz izskalot un kontrlēt nakts laikā dotos medikamentus.

Neregulāra zobu pārbaude

Zobārsts nav tikai paredzēts zobu urbšanai. Tāpēc ir svarīgi bērnu jau laicīgi vest pie speciālisiem, lai bērnam zobārsts saistītos ar patīkamām sajūtām, nevis jau sāpoša zoba urbšanu.

Pirmajai vizītei jabūt jau agrīnā vecumā pirms gada vecuma. Tā paredzēta vairāk vecāku konsultācijai un informēšanai par pareizu zobu kopšanu un uztura īpatnībām. Tāpat bērnam svarīgi iepazīties ar esošo vidi un speciālistu, lai katra pusgada laikā vizīte būtu pozitīva. Zobārsti uzsver, ka pareizi un uzcītīgi tīrot un kopjot zobus tiem nav jābojājas un pie zobārsta nav jādodas vien tad, kad jau ir bojājumi.

bērnu zobārstniecība

Ieteikumi un risinājumi

 • Kontrolēts cukura patēriņš

Bieži klīnikā dzirdu frāzi “par saldu bērnību’ un “nozagt bērnību”. Tomēr ne jau šokolādes tāfelīte bērnam radīs bērnības atmiņas. Taču lielākā daļa pieaugušo gan piekritīs, ka negatīvā zobārsta pieredze nāk līdzi visu mūžu. Un tomēr- zobārsti nav pilnībā pret saldumiem, bet mēs iesakām to kontrolētu patēriņu. Pirmkārt, jābūt noteiktam režīmam visā ģimenē, kas attiecas ne vien starp vecākiem, bet arī uz omēm un vecmāmiņām. Skandināviem populāra ir “saldumu diena’, kad reizi nedēļā bērns drīkst izvēlēties kādu kārumu, to apēst, pēc tam izmazgāt zobus. Ja saldumus tomēr nevar ierobežot tādā daudzumā, tad vismaz kontrolēt to ēšanu pēc vakariņām. Pirmkārt, vēders jau ir pilns, otrkārt, zobu tīrīšana jau tepat aiz stūra.

 • Izslēgt našķēšanos starp ēdienreizēm

Uztura uzņemšana visas dienas garumā nav ieteicama ne vien mutes dobumam, bet arī visai gremošanas sistēmai. Nemitīga pārtikas atrašānās mutes dobumā ir ātrākais veids, kā tikt līdz zobu boājumiem. Našķēšanās, sulu dzeršana starp ēdienreizēm ir jāizslēdz pavisam, kā minēju iepriekš- kārumiem jāatvēl laiks pēc vakariņām.

 • Zobiem draudzīgie našķi

Visām dienām ir izņēmumi- svētdienas mājas pie televīzora, ciemiņi un ciemos iešanas. Tomēr našķēties ir iespējams arī zobiem draudzīgā veidā. Neatceros reizi, kad manās mājās nomizots un sagriezts burnāns vai ābols tika neapēsts. Tāpat dāzreņu un siera plate ciemiņiem būs daudz draudzīgāka par cepumu paku.

 • Veicināt gremošanu

Mūsdienu ēšanas tendences kļūvušas gaužām “slinkas”. Smūtiji un blenderēta pārtika ir ikdiena. Taču tas nemaz neveicina žoķļu darbību. Īpaši svarīgi tas ir bērniem, lai veicinātu žokļu augšanu un siekalu plūsmu. Jau iepriekš minētie (mammas sagriezti un nomizoti) burkāni un āboli ir lielisks veids kā veicināt žokļu darbību. Svarīgi bērniem ļaut pašiem ēst un košļāt gaļas gabaliņus nevis tikai kotletes.

 • Palielināt uzņemto ūdens daudzumu dienā

Bērni ļoti bieži uzņem nepietiekamu ūdens daudzumu. Bērni jāmotivē dzert un dzert tīru ūdeni. Tas veicinās ne vien mutes dobuma attīrīšanos, bet uzlabos pašsajūtu un augšanu. Tāpat ar ūdeni jāaizstāj sulas un gāzētie dzērieni.

 • Vecākiem jāpārtīra zobi līdz pat 10 gadu vecumam
 • Zobi jātīra divreiz dienā vismaz 2 minūtes
 • Jālieto fluorīdu saturoša zobu pasta
 • Birstīte jāmaina ik pēc 2-3 mēnešiem obligāti jāmaina pēc slimošanas)
 • Zobu birstei jābūt mīkstai, tā var būt gan manuāla, gan elektroniska
 • Nedot bērnam saldinātus dzērnienus, īpaši nedrīkst dodt naktī
 • Pievērst uzmanību medikamentu sastāvam un lietošanas biežumam
 • Veikt profilktisku mutes skalošanu pēc medikamentu lietošanas (īpaši svarīgi to veikt pēc astmas inhalācijām)
 • Griezties pie speciālistiem jau pirms gada vecuma
 • Par bērnu zobiem ir atbildīgi tikai vecāki!
Piesakies vizītei tiešsaistē
Izvēlieties pakalpojumu, speciālistu un veiciet pierakstu tiešsaistē uz jums ērto pieejamo datumu un laiku
Māra Valdmane - zobārsts, protēzists_1