fbpx

Zobu traumas ABC

piena zobu traumas

PIENA ZOBU TRAUMAS

Kontūzija –

sasistums, nav mainīta zoba pozīcija, nav simptomi, nav asiņošana pa smaganas malu, ārstēšana nav nepieciešama, novērošana.

Zoba daļas lūzumi –

Nolūzis neliels zoba gabaliņš, lielākoties liecina tikai par emaljas lūzumu. Sāpes nenovēro, var būt ass stūrītis. Ir reizes, kad vecāki (lielākoties smuku fotogrāfiju dēļ) vēlas zobu pieplombēt, bet plombītes neturas pie tik neliela lūzuma. Pārsvarā šie bērniņi ir arī ļoti maziņi un zobārsta krēslā nav nemaz gatavi sadarboties. Tātad – ārstēšana nav nepieciešama.

Ja lūzuma vietā redzamas divi zoba slāņi – lūzums noticis arī dentīna robežā. Ja iespējams, zobam uzklāj zobārsts speciālu aizsargplombīti, pie lielākiem lūzumiem, ja bērniņš sadarbojas, zobu iespējams atjaunot ar kompozīta materiālu. Ja bērniņš nesadarbojas, zobu nav iespējams noturēt ārstēšanai nepieciešamajā sausumā, plombītes neturēsies.

Ja zobs lūzis līdz zoba nervam, zobam nepieciešama ārstēšana. Ir iespējama zoba mīksto audu pārklāšana ar speciālu materiālu un plombīti. Taču ārstēšana jāveic pie lokālas anestēzijas, nepieciešama sadarbība- tātad mierīga sēdēšana. Diemžēl, alternatīva ir zobiņa izņemšana.

Subluksācija –

zobs izkustināts no vietas, iespējama palielināta kustības amplitūda, atrodas savā vietā, var novērot asiņošanu. Īpaša ārstēšana nav nepieciešama, zobiņus turpināt tīrīt ar mīkstu birstīti, var paskalot mutes dobumu ar kumelīšu tēju, sasituma vietu ar vatīti (ja vien bērns ļauj un nav izteiktas sāpes). Nepieciešama novērošana.

Ar laiku zobs var kļūt tumšāks- pelēcīgi zils. Ārstēšana nav nepieciešama, taču mainīt krāsu atkal uz baltu nav iespējams. Ja parādās iekaisums (pārsvarā maza pumpiņa pie smaganas- fistula), zobu var nākties zaudēt pāragri. Bet tas ir nepieciešams, lai aizsargātu pastāvīgo zobu, kas atrodas tieši zem piena zoba saknītes.

Ekstrūzija, laterotrūzija –

Zobs vizuāli mainījis pozīciju, iespējams kļuvis garāks vai sakodienā atduras pret apakšžokļa zobiņiem.

Pie piena zoba pozīcijas maiņas ārstēšanu parasti nosaka zobārsti, jo, būsim atklāti, vecāki ir stipri sabijušies. Ārstēšana ir atkarīga no traumas stipruma, zoba repozīcijas, bērna sadarbošanās spējām. Ja zobs netraucē sakodienā, zobu atstāj spontānai vietas atgūšanai. Var nedaudz zobu repozicionēt, lai sakodiens to netraumētu un pie zobu sakošanas nebūtu sāpes. Repozicionēšanu var veikt zobārsta kabinetā pie lokālas anestēzijas. Jāpieskata bērniņš, lai nekostu pārtiku uz zobiņa. Joprojām zobiņš jātīra ar mīkstu birstīti pavisam viegli.

Ir reizes, kad zobiņu tomēr nākas zaudēt.

Novērošana pie zobārsta – pēc iespējas ātrāk pēc traumas, pēc nedēļas, pēc pusgada. Un līdzīgi kā iepriekš- pārkrāsošanās, visticamāk, ka būs, pie iekaisuma – zobiņu var nākties zaudēt.

Intrūzija –

Zobs vizuāli iesists uz iekšu. Saknes iesišanai uz iekšu ir divas pozīcijas – uz ārējā kaula pusi, tad zobiņam ļauj spontāni atgūt pozīciju, un uz patstāvīgā zoba pusi, tad zobiņu visdrīzāk nākas izņemt sargājot jauno zobiņu. To novērot var vien rentgenoloģiski.

Avulsija –

Pilnīga zoba izsišana. Nu jāsāk ar sevis nomierināšanu un arī bērna mierināšanu. Pārdzīvojums būs liels visiem, asiņošana, piepampusi lūpa, smagana. Pirmā rīcība ir aukstumiņš un steidzama atrādīšanās ārstam. PIENA zoba likšana atpakaļ zoba kabatiņā nav ieteicama.

Un kad pārdzīvojums pāries un laiciņš paskries, diemžēl pastāvīgie zobi pēc priekšlaicīgas piena zobu zaudēšanas šķiļas novēloti.

pastāvīgo zobu traumas

PASTĀVĪGO ZOBU TRAUMAS

Ja piena zobi mums dod iespēju uz “kļūdu labojumu”, tad pastāvīgo zobu traumas var būt neatgriezeniskas. Tāpēc mēģināšu cik vien īsi iespējams jums iedot “zobu ABC glābšanas” pasākumus, kuri var noderēt kādā neparedzētā situācijā. Bet, protams, vislabāk – DON’T!!! Pieskatiet savus lielos bērnus uz riteņa, skrituļdēļa, hokeja treniņā, ikdienā.

Pastāvīga zobu traumas var iedalīt divās lielās grupās – zobs ir vietā un zobs ir ārā no savas ligzdiņas. Ja zobs paliek savā vietā, tad jums jādodas iespējami ātri atrādīties pie zobārsta (arī simptomi jums ļaus pasteidzināt akūtas palīdzības meklējumos). Ja zobs ir izsists no vietas, tad jums jāuzņemas ārsta loma pirmajam.

Zobs palicis savā vietā:

Plaisa –

neprasa ārstēšanu, jānovēro, parasti simptomi nav.

Emaljas lūzums-

nav simptomi, neredz dentīna pāreju, ass stūris. Ārstēšana – ir iespēja nolauzto stūri pielīmēt pie zoba vai atjaunot ar plombi.

Emaljas-dentīna lūzums –

var redzēt zoba slānu daļu, var būt jutīgums. Atjauno ar speciālu pārklājumu, tad plombi. Jānovēro.

Lūzums līdz zoba nervam –

var redzēt asins punktiņu, asins pilienu, jutīgums. Ja visas iepriekšējās traumas var pagaidīt līdz zobārstam, tad šis ir tas brīdis, kad nepieciešama steidzama palīdzība, lai saglabātu zoba vitalitāti. Ārstēšanas plāns atkarīgs no saknes attīstības stadijas. Pie laicīgas ārstēšanas zoba vitalitāti var saglabāt, ja ne- jāplāno endodontiska ārstēšana. Zobu atjauno ar plombējamo materiālu. Zobs jānovēro.

Zoba lūzums zem smaganas, neskarot zoba nervu –

kustīga zoba daļa. Zobs jutīgs, tāpat kā kustīgā daļa kairina smaganu. Pirmā palīdzība būtu kustīgo daļu mobilizēt, lai bērnam nesāp. Taču lielākoties bērns ir nobijies, raud, tad visdrošāk meklēt pirmo palīdzību pie zobārsta. Ārstēšana atkarīga no zemsmaganu lūzuma dziļuma.

Saknes lūzums –

jutīgums, asiņošana no smaganas malas, zobs var būt kustīgs, zobs var kļūt zilgans vai violets. Zoba prognoze atkarīga no saknes lūzuma līmeņa. Pie savlaicīgas zoba mobilizācijas zobs var “sadzīt”. Ar laiku var būt nepieciešama kanāla ārstēšana. Ja lūzums ir tuvāk kronim, zobu jāņem laukā.

Sasistums, daļēja vietas maiņa, uz iekšu iesišana, uz sānu izsišana ar vietas maiņu, uz āru izsišana – ir zoba klasiskās traumas, kad zobs mainot pozīciju vai nemainot paliek savā ligzdiņā. Pie visām variācijām iespējams jutīgums, neliela asiņošana. Ja novēro zoba vietas maiņu, var maigi mobilizēt vietā. Pie lielāka kustīguma jāveic zoba šinēšana. Nepieciešama novērošana.

Avulsija –

pilnīga zoba izsišana no zoba ligzdiņas.

Tad īsumā jāatceras vismaz viens no plāniem.

Jāelpo, jāpaceļ zobs aiz KRONĪŠA, nedaudz jānoskalo. Un tagad pats svarīgākais – jāievieto zobu atpakaļ zobu zoba ligzdiņā, liec bērnam maigi sakost salvetīti, jābrauc pie zobārsta.

Kā alternatīva var būt zoba ievietošana pienā, sālsūdenī, fizioloģiskajā šķīdumā (varbūt kaut kur pie inhalācijām pāri palicis), ielikt bērnam aiz vaiga, jāpieskata, lai nenorij. Un, protams, jādodas maksimāli ātri pēc pirmās palīdzības. Pie šiem scenārijiem pie ārsta jānokļūst stundas laikā.

Zobu zobārstam jāievieto atpakaļ, jāšinē, jāizraksta antibiotiku terapija un jānoskaidro, vai saņemta stingumkrampju pote. Pie veiksmīga scenārija, zobs ieaugs divu nedēļu laikā.

Lai veicas,
Dr.Valdmane

Piesakies vizītei tiešsaistē
Izvēlieties pakalpojumu, speciālistu un veiciet pierakstu tiešsaistē uz jums ērto pieejamo datumu un laiku
Māra Valdmane - zobārsts, protēzists_1