fbpx

Pastāvīgo zobu šķilšanās

Piena zobu šķilšanās sākas un beidzas salīdzinoši īsā laika posmā. Daudz ilgstošāks ir pastāvīgo zobu nākšanas ceļš.

Apmēram no 6 – 12 gadu vecumam veidojas īsto zobu sakodiens, tāpēc šo periodu sauc par maiņas sakodienu, kad vienlaicīgi mutē atrodas kā piena tā pastāvīgie zobi.
Kā jau visam, arī šeit ir izņēmumi. Ir bērni, kuriem pirmie piena zobi izkrīt jau 4 gadu vecumā un ir bērni, kuriem priekšzobi nomainās vien 8 gadu vecumā.
Šī samainīšanās vietām ir visiem skaidra – viens izkrīt, otrs nāk vietā. Taču biežāk nepamanītā lieta ir lielo zobu šķilšanās!

 

Ja piena zobi ir 20, tad pastāvīgie zobi ir 28 (pēdējie 4 šķiļas no 16 gadu vecuma). Te svarīgi zināt, ka pastāvīgo molāru (lielie sānu zobi) vietiņa atrodas AIZ piena zobu sakodiena, nevienam zobam neizkrītot.

Savā darbā bieži paziņoju vecākiem, ka viņu bērniem jau ir 4 pastāvīgie molāri (sestie zobi), nereti jau sabojājušies. Un vecums, kad šie zobiņi šķiļas ir ap 5-7 gadu vecumu. Sāk šķilties ar maziem pauguriņiem, līdz izliet rindas beigās skaisti milzeņi, kam jākalpo visu mūžu. Tas notiek paralēli ar priekšzobu maiņu- ap pēdējo bērndarza gadu/pirmo klasi.

Un tad sākās ilgais posms, kamēr bērnam samainās visi 20 piena zobi pret lieliem 28 pastāvīgajiem zobiem. Un arī šis laiks nedod jums iespēju atslābt- tieši pretēji.

Visi pastāvīgie zobi šķiļoties ir ļoti maz mineralizēti. Tas nozīmē, ka JUMS-VECĀKIEM ir jāuzņemas atbildība par PEDANTISKU tīrīšanu un adekvātu uzturu. Būtu taču brīnišķīgi dāvāt savam bērnam veselu smaidu, kas nav regulāri jālabo. Tas ir tikai jūsu rokās!

Turu īkšķus! Dr.Valdmane

Piesakies vizītei tiešsaistē
Izvēlieties pakalpojumu, speciālistu un veiciet pierakstu tiešsaistē uz jums ērto pieejamo datumu un laiku
Apines klīnikas zobārste satiek klientu