Zobu balināšana

“Skaists smaids”, “Holivudas smaids”, “vēlos baltus zobus” ir jēdzieni, ko mēs dzirdam zobārstniecības kabinetā ik dienu. Un ne velti – balti zobi mūsu zemapziņā ir ieprogrammēti kā skaistuma, veselības un jauneklības parametri. Kā tikt pie Holivudas smaida – par to šajā rakstā.

Estētiskā zobārstniecība

Iegūt baltus zobus nemaz nav tik sarežģīti, jo mūsdienu zobārstniecība piedāvā plašu pakalpojumu klāstu, lai zobi kļūtu par iemeslu smaidīt biežāk.

Populārākie estētiskās zobārstniecības veidi ir:

  • zobu porcelāna plāksnītes jeb zobu venīri;
  • estētiskā plombēšana ar baltās plombas palīdzību;
  • porcelāna kroņi;
  • balināšana.

Zobu balināšana

 

Zobu balināšana mūsdienās ieņēmusi svarīgu lomu zobārstniecībā, jo gandrīz 90% zobārstniecības klientu atzīst, ka vēlētos baltākus zobus. Zobu balināšana ir veids, kā, neiejaucoties mehāniski zoba uzbūvē, mēs viegli un ātri tiekam pie baltāka smaida. Balināšanas procesā ūdeņraža peroksīda molekula šķeļ pigment mazākās daļās, līdz ar to pigments kļūst mazāk koncentrēts, zobs iegūst baltāku toni.

 

 

Zobu balināšanas veidi

Zobu balināšanu iedala divos veidos – balināšana mājās un ofisa balināšana (zobārstniecības kabinetā).

Zobu balināšana mājās

Mājās var izmantot tādus balināšanas veidus kā baltinošas zobu pastas, dažādi zobu stripi un standartizētas zobu kapes ar balinošu gelu. Taču efektīvākā no mājās izmantojamām balināšanas metodēm ir ar individuālajām zobu kapēm, kas tiek izgatavotas zobārstniecības kabinetā. Individuālajās zobu balināšanas kapēs tiek ievietots balinošais gels, tās uzliek uz zobiem un nogaida gela ražotāja norādīto balināšanas laiku. Lai aizsargātu pacientu no balināšanas gela stiprās iedarbības, balināšanai mājās tiek lietots gels, kas satur peroksīda koncentrāciju līdz 16%. Lai iegūtu maksimāli veiksmīgu rezultātu, jāveic atkārtota zobu balināšana.

Ofisa balināšana

Balināšana zobārsta kabinētā ir visefektīvākais zobu balināšanas veids, kurā stundas laikā iespējams tikt pie vairākus toņus gaišākiem zobiem. Balināšanas procesā tiek lietots balināšanas gels, kas satur līdz pat 40% stipras koncentrācijas ūdeņraža peroksīdu. Balināšanas procesā tiek veikta lūpu un smaganu aizsardzība, gels tiek uzklāts uz zobiem, un dažādu gaismas staru iedarbībā (balināšanas LED lampas, lāzerstaru u.c. gaismas objektu iedarbībā) norisinās zobu balināšanas process.

Iemesli zobu krāsas izmaiņām

Zobu krāsas izmaiņu iemesli var būt dažādi, pirmkārt, krāsu nosaka zoba slāņu uzbūve un, otrkārt, dažādi dzīves laikā iegūti pigmenti. Zobi kļūst dzeltenīgāki dažādu ēdienu un dzērienu (kafija, sarkanvīns), un tabakas lietošanas dēļ. Turklāt, cilvēkam kļūstot vecākam, emaljas sānis kļūst plānāks un zobs izskatās dzeltenīgāks. Arī dažādi medikamenti var ietekmēt zobu krāsu.

Priekšdarbi

Zobu balināšanu drīkst veikt tikai veselā mutes dobumā! Pirms balināšanas procesa ieteicams veikt zobu higiēnu. Ieteicams veikt arī zobu pārbaudi pie zobārsta un saņemt konsultāciju. Pirmkārt, lai pārbaudītu, vai zobi ir veseli, otrkārt, lai konstatētu, vai ir kāds iemesls, kāpēc nav iespējama zobu balināšana, tāpat lai noteiktu, vai būs nepieciešama plombu nomaiņa priekšzobu rajonā krāsu atšķirību dēļ.

Efekts

Zobu balināšanas efekts var būt katram atšķirīgs. To nosaka dažādi faktori. Piemēram, emaljas biezums – jo tā plānāka, jo vairāk spīd cauri dzeltenais dentīns, jo efekts

mazāks. Arī zoba sākotnējais tonis – dzeltena toņa zobi balinās labāk nekā pelēcīgi zobi. Zoba balināšanas efektu var noteikt arī balināšanas veids, lietošanas biežums un balinātāja stiprums. Efekts saglabājas apmēram divus gadus, taču liela ietekme ir pārtikas izvēlei un smēķēšanai. Svarīgi zināt, ka nereti zobi kļūst jutīgi pēc balināšanas, taču tam jāpāriet dažu nedēļu laikā. Lai mazinātu jutīgumu, var lietot fluoru saturošus gelus vai zobu pastas jutīgiem zobiem. Lai saglabātu efektu ilgāk, baltumu var uzturēt ar mājas balināšanas kapēm, lietojot baltinošas zobu pastas, kā arī izvairīties no pigmentētas pārtikas produktiem.

Līdz 2018.gada 31. jūlijam zobu balināšanai Dr. Apines klīnikā -30% atlaide. Piesakies šeit

Share: