
Zobu balināšana ir forša! Tā dod iespēju tik viegli tikt pie vēlamā rezultāta, kā reti kura vēlēšanās. Bez sarežģītām diētām un operācijām. Tomēr ne visiem tā ir piemērota, jo ir lietas, kas mums neļaus zobiem izbalināties pat ar vissmalkāko balināšanas sistēmu. Tāpēc šiem ieteikumiem ir tikai informatīvs un izglītojošs saturs.
Mēs, zobārsti, protams, atbalstam tieši ofisa balināšanu. Pirmkārt, balināšanu veic pēc zobu apskates, izvēloties pacientam piemērotāko variantu. Otrkārt, balināšana ir kontrolēta un pareizi veikta. Dažādās ofisa balināšanas veic zobu balināšanu, izolējot visus mīkstos audus – vaigus, lūpas, smaganas. Balināšanas gēls tiek uzklāts precīzi un vienmērīgi pa zoba virsmu. Dažādie gaismas avoti sniedz vislabāko efektu.
Philips Zoom piedāvā iespēju uzreiz uztaisīt balināšanas kapes, ko izmantot pēc ofisa balināšanas mājas apstākļos, lai uzturētu vislabāko rezultātu ilgstoši. Šis variants piemērots kafijas, vīna un cigarešu cienītājiem.
Sociālie mediji tik ļoti labi zina, ko Tu vēlies. Tad arī nekautrējas salikt visu mārketinga kampaņu tavā sociālo tīklu sienā. To dara arī viss mājas balināšanas sistēmu klāsts. Dažādas kapes, stripi, pulveri, ar un bez gaismiņas elementi, skaisti un smaidīgi cilvēki ar koši baltiem zobiem. Ja pirms kāda laika tie Latvijā nebija tik pieejami, tad šobrīd interneta veikalu produkti un influenseri Tevi kārdinās ar žilbinošu rezultātu.
Man viedoklis? Lielākoties tas nav noliedzošs, bet šeit ir svarīgi atcerēties, ka ne viss, kas der citiem, der arī Tev.
Par balināšanas stripiem jeb sloksnēm atsauksmes dalās 50:50. Citam tās nostrādājušas ar labu un ātru rezultātu, cits var sūdzēties par pleķiem un nevienmērīgu rezultātu. Saspiestam zobu stāvoklim nav piemērots, jo nepieguļ visiem zobiem vienmērīgi. Kopumā tās uzlīmē uz augšējiem un apakšējiem zobiem, atstāj noteikto laiku, ņem nost un bauda rezultātu. Diskomforts daļējs, jo pieguļ zobiem, taču siekalu plūsma netiek kontrolēta, tās jānorij vai pa brīdim jāspļauj āra.
Par zobu kapēm ar līdzi pievienotu gēlu esmu īpaši (subjektīvi) skeptiska. Milzīgas/universālas kapes, kas jāpiepilda ar lielu daudzumu gēla, jo gēls jālieto tik lielā daudzumā, lai pieskartos visām priekšzobu virsmām. Gēls noteikti tiek apēsts, jo izspļaut nav iespējams. Nav piemērots cilvēkiem ar izteiktu vemšanas refleksu, jo kapes ir palielas un mēles pozīcija traucēta.
Ogle sejas maskā, zobu pastā un arī zobu balinošajos pulveros. Iemērcē birsti pulverītī un noskrāpē emalju. Rezultāts īslaicīgs, jo saskrāpēta emalja drīz sāks uzņemt pigmentus divtik ātri. Te es saku – nelieto!
Kā labāko mājas balināšanas veidu iesaku tomēr balināšanu ar individuālajām kapēm. Tas būtu kā vidusceļš starp stripiem un universālajām kapēm. Ļoti labi pieguļošas kapes pie katra zoba, neliels un kontrolēts gēla daudzums, zobārstniecībās nopērkams gēls. Un, manuprāt, vislielākais ieguvums – lai izgatavotu kapes, jums jākonsultējas ar savu zobārstu.
Jā, zinu, finansiāli dārgāk. Bet, mīļie, mēs runājam par jūsu zobiem. Uz tiem ekonomēt ar nezināmas izcelsmes līdzekļiem nav vērts.
Alternatīvā zobu balināšana? Zobu balināšana ar dabiskiem līdzekļiem? Mājas apstākļu balināšana? Vienā vārdā sakot- DON’T!
Un pat ja īslaicīgs rezultāts jums liksies panākumiem bagāts, kārdinošs un finansiāli izdevīgs, jūsu zobi jums atriebsies.
Dabiskā ogle, soda un citrona kombinācija ir kariesa mazais brālis. Un kad kārtīgi tas būs iedarbojies, tad lielais brālis jūs netaupīs. Soda un ogle ir ļoti abrazīva. To efekts līdzināms smilšpapīram uz koka virsmas- sākumā nekas, bet palietojot turpu šurpu šīs ļoti asās daļiņas skrāpēs un pulēs zoba virsējo kārtu. Ja bonusā iet vēl citrona sula, kas emalju šķīdina, tad zobu virsējo kārtu pazaudēsiet straujiem soļiem.
Zinu, es jums izstāstīju pilnu recepti, ko atradīsiet ne vienā vien ārzemju un latviešu “medicīnas ekspertu” interneta un sociālo tīklu lapās, bet es jums tiešām iesaku: NEVAJAG!
Sākumā parādās zobu jutīgums, piemēram, uz saldējumu vai zobu tīrīšanu. Vēlāk var pamanīt mazas bedrītes zobos pie smaganu zonas. Kārtīgam sodas birstētājam var manīt skrāpējumus visā zobu priekšējā virsmā. Šie defekti kļūs lielāki, jutīgāki, pigmentēti, faktiski robs zoba virsmā. Tad ir jādomā par zobu plombēšanu vai keramikas pārklājumu, jo pēc īsā “balto zobu perioda” šis nebūs skats, ko spogulis akceptēs.
Netaupiet uz saviem zobiem, jautājiet savam zobārstam, ja negūstat sev apmierinošu atbildi (ir zobārsti, kas ir ļoti kritiski par jebkādu estētikas uzlabošanu zobiem), atrodiet citu speciālistu, kas jums izstāstīs precīzāk un ieteiks jums piemērotāko metodi.
Zobu balināšana ir veids, kā ātri un mehāniski nebojājot zobiem iegūt skaistu un patīkamu toni. Ne katram ir iespēja iegūt filmās ierasto “extra bleach white”. Pirmkārt, zobiem ir ļoti dažādas struktūru atšķirības, slāņu biezumi un veselības stāvoklis, otrkārt, tas, ko rāda Holivuda, lielās devās ir mākslīgs materiāls.
Bet ir zobi, kas tik tiešām no balināšanas iegūst brīnišķīgu toni. Vislabāko efektu iegūst kombinējot ofisa balināšanu ar mājas balināšanas kapēm.
Bet vai tas tiešām jums iedos jums sen sapņoto smaidu? Ļoti bieži nē.
Kāpēc mēs klīnikā nereti atsakām zobu balināšanas procedūru pacientiem?
- Pirmkārt, jau iepriekš minētie iemesli par to, ka zobs vienkārši nebalināsies – lielas restaurācijas, nedzīvi zobi, neestētiski kroņi.
- Otrkārt, higiēnas normas. Ja pacientam ir ļoti izteikts zobakmens, asiņojošas, pietūkušas, violetas smaganas. Balināšana neradīs vēlamo efektu, kamēr mīkstie audi neatgūs veselu – viegli rozā – toni.
- Treškārt, nesalaboti bojājumi. Zobi jāsalabo pirms procedūras.
- Ceturtkārt, ļoti bieži mēs sastopam pacientus, kas vienkārši nav apmierināti ar savu smaidu. Te maldīgi liekas, ka izbalinot zobi kļūs skaistāki. Bet tas tā nenotiek. Ja zobu forma ir neestētiska (vai jums neapmierinoša), balināšana jums nepalīdzēs.
Visbiežāk tās ir trēmas – spraugas starp zobiem. Pacienti ir neapmierināti ar tām, tad dažreiz maldīgi liekas, ka balināšana novērsīs uzmanību no tām.
Īlenveida zobi- mazi zobiņi ar spiciem galiņiem, visbiežāk otrie priekšzobi. Arī tiem šī procedūra nepalīdzēs “piepūsties”.
Stipri nograuzti zobi – lielais defekts kožamajā virsmā ar tumšu bedrīti vidū nebalinās. Un arī formu ar balināšanu nevar uzlabot.
Tumšs priekšzobs – zobiņš ir nedzīvs un jābalina pavisam citādā veidā.
Vēl pavisam nesen sastapu dāmu, kas nāca balināt zobus, jo kaut kas viņu neapmierināja viņas smaidā. It kā visa zobu rinda ir, zobi nav stipri dzelteni, bet kaut kas neļauj viņai visās fotogrāfijās atlaist smaidu līdz ausīm, jo tad tās bildes arī neapmierina. Un patiesībā zobi bija uzplombēti maziņi, ar nelīdzenu košanas virsmu, bez jebkādas simetrijas. Mūsu komandas darbs ļāva viņu novirzīt uz 4 venīru izgatavošanu. Nu viņa smaida bez apstājas, cik tik augšlūpa atļauj. Jo tā ir forma, nevis krāsa.
Ja ar tevi ir līdzīgi, meklē palīdzību nevis pie balināšanas, bet zobu protēzista (vai kombinācijā).
Un atgādinu, ka rakstam ir tikai informatīvs un pamācošs saturs.
Dr.Māra Valdmane