fbpx

Zobu higiēna

Zobu higiēna ir profilaktiska zobārstniecības procedūra, kuras laikā ar speciāliem instrumentiem tiek notīrīts baktēriju pilnais aplikums un zobakmens visā mutes dobumā, pat visgrūtāk aizsniedzamajās vietās. Tā ir nepieciešama, lai ilgtermiņā saglabātu veselus, baltus zobus, lai būtu svaiga elpa un veselīgas smaganas.
Mutes dobuma veselībai visnozīmīgākā ir regulāra zobu tīrīšana un diegošana. Tomēr ne vienmēr iespējams notīrīt visu sakrājušos aplikumu, kas laika gaitā pārvēršas zobakmenī.

Pazīmes, kas liecina par procedūras nepieciešamību

  • asiņojošas smaganas
  • sāpīgas smaganas
  • pastāvīgi slikta elpa
  • dzeltenīgs vai brūns aplikums uz zobiem un mēles
  • sarkanas vai zilganas smaganas
  • atsegušies vai jutīgi zobu kakliņi

Ja ikdienā dzerat melnu kafiju vai tēju, smēķējat vai uzturā lietojat daudz cukura un miltu izstrādājumu, zobu higiēnists jāapmeklē vismaz reizi pusgadā.

Regulāra zobu aplikuma noņemšana palīdzēs izvairīties no:

  • zobakmens
  • zobu kariesa
  • parodontīta (zobu balstaudu iekaisuma)
  • gingivīta (smaganu iekaisuma)
  • zoba zaudēšanas

Vizītes laikā mūsu speciālisti pamanīs iespējamās problēmas un ieteiks nepieciešamo ārstēšanu vai pārbaudes.

Zobu higiēnas veidi

Zobu higiēna ar ultraskaņu

Šī ir zobakmens un aplikuma noņemšanas pamatprocedūra. Ultraskaņas instruments ar mikrovibrāciju noņem masīvo zobakmeni virssmaganu daļā. Taču pilnīgam rezultātam ir nepieciešama zobakmens noņemšana ar speciāliem rokas instrumentiem, ko sauc par kiretēm. Tikai ar rokas instrumentiem iespējama kvalitatīva zobakmens noņemšana zemsmaganu un starpzobu virsmās. Procedūra noslēdzas ar zobu diegošanu un pulēšanu. Zobu aizsardzībai tiek uzklāts fluorīdu saturošs gēls, kas atjauno zobu aizsargspējas un mazina jutīgumu.

Zobu higiēna ar sodas strūklu

Šī ir procedūra, kuras laikā ar spēcīgu strūklu tiek noņemts pigmentētais aplikums un atjaunots zoba dabīgais tonis. Sodas strūkla piemērota pacientiem, kuri smēķē, lieto daudz uzturā kafiju un tēju, dažādus pigmentētus pārtikas produktus. Pēc procedūras zobi kļūs ievērojami baltāki.

Zobu higiēna grūtniecēm (bez ultraskaņas)

Zobakmens noņemšana grūtniecēm tiek veikta tikai ar rokas instrumentu – kireti. Lai arī iepriekš minētajām procedūrām nav pierādītas ietekmes uz jaundzimušo, rūpējoties par jaunās māmiņas un gaidāmā bērna veselību un labsajūtu, ievērojam īpašu piesardzību. Turklāt, grūtniecēm zobi un smaganas bieži ir īpaši jutīgas. Utraskaņas skeileris jutīgumu var pastiprināt un radīt papildu diskomfortu. Zobakmeni rūpīgi noņemam kā virssmaganu, tā zemsmaganu rajonā, tālāk zobi tiek diegoti, pulēti un uzklāts fluorīdu gēls zoba dabīgās aizsargspējas atjaunošanai.

Mainoties hormonu līmeņiem, grūtniecēm smaganas var pastiprināti asiņot, iekaist un pat sāpēt. Tādā gadījumā nepieciešams nekavējoties doties pie speciālista, lai atgūtu veselību un komfortu. Ja grūtniecēm nav sūdzību, mutes dobuma higiēnu iesakām veikt no sestā līdz astotajam mēnesim.

Zobu higiēna bērniem

Arī bērniem jau no divu-trīs gadu vecuma, kad viņi ir gatavi sadarboties, nepieciešama speciālistu veikta mutes dobuma kopšana. Viss sākas ar iepazīšanās un pierašanas procedūrām, lai bērnam būtu patīkamas atmiņas un sajūtas saistībā ar zobārstniecības klīniku. To laikā zobi tiek pulēti ar pastu un mīkstu birstīti, vēlāk tiek uzklāta fluorīdu pasta. Lielākiem bērniem tiek veikta arī zobakmens noņemšana ar rokas instrumentu, kur nepieciešams. Zobi tiek diegoti, pulēti un uzklāta fluorīdu pasta.

Kā notiek procedūra?

  • Ja pacientam ir izteikts zobakmens, sākotnēji tas tiek notīrīts ar ultraskaņas skeileri. Tas ir mehānisks instruments, kas ar ultraskaņas vibrāciju noņem zobakmeni virssmaganu līmenī
  • Katrs zobs tiek notīrīts ar rokas instrumentu, jo tikai ar to iespējams piekļūt grūti aizsniedzamās vietās, zemsmaganu rajonā un starpzobu rajonā.
  • Kad zobakmens rūpīgi notīrīts, zobi tiek pulēti ar specializētu pastu, kā arī rūpīgi izdiegoti
  • Procedūras noslēgumā zobu higiēnists uzklāj fluora pastu, lai atjaunotu zoba dabīgās aizsargspējas

Pēc mutes dobuma higiēnas iesakām 30 minūtes neēst, nedzert, neskalot mutes dobumu, kā arī stundu nelietot krāsainus dzērienus (sarkanvīns, sulas) un ēdienus (bietes).

Cik bieži procedūra nepieciešama?

Ja ikdienā dzerat melnu kafiju vai tēju, smēķējat vai uzturā lietojat daudz cukura un miltu izstrādājumu, procedūras jāieplāno vismaz reizi pusgadā.

Pacientiem ar pastiprinātu zobakmens veidošanos, kā arī ar dažādām neizņemamām zobu restaurācijām (tilti, implanti), smēķētājiem, cukura diabēta pacientiem, paradontozes pacientiem iesakām, ka zobu higiēnists jāapmeklē biežāk nekā reizi pusgadā.

zobu higiēna

Kad labāk doties pie speciālista – pirms vai pēc zobu labošanas?

Procedūru iesakām veikt pirms zobu labošanas, lai notīrītu visu zobakmeni un aplikumu, lai skaidri būtu redzami visi zobi, jo zobakmens nereti nosedz bojājumus. Tāpat pēc mutes dobuma higiēnas smaganas ir atveseļojušas, neasiņo, kas atvieglo zobu labošanu un garantē kvalitatīvu plombes ievietošanu.

Cenas

Zobu higiēna ar ultraskaņu
90 EUR
Ar ģimenes karti:
85 EUR*
85 EUR*
Zobu higiēna ar sodas strūklu
100 EUR
Ar ģimenes karti:
95 EUR*
95 EUR*
Zobu higiēna grūtniecēm (bez ultraskaņas)
90 EUR
Ar ģimenes karti:
85 EUR*
85 EUR*
Pilna mutes dobuma higiēna sedācijā
120 EUR
Ar ģimenes karti:
120 EUR
120 EUR

Ārsti

Close modal
Karīna Skabeiķe - higiēnists
Karīna Skabeiķe
Higiēnists

Karīna Skabeiķe ir zobu higiēnists ar vairāk kā desmit gadu pieredzi. Savu karjeru sākusi kā zobu tehniķis, taču gribējusi palīdzēt pacientiem tiešā veidā. Karīna ļoti labi ārstē arī periodontoloģijas pacientus, diagnosticējot un apstrādājot katru smaganu kabatu. Karīnu ļoti interesē jaunākās tendences zobārstniecībā, līdz ar to spēj ieteikt pacientiem labāko un piemērotāko ārstēšanu un profilakses programmu, piemeklējot labākos mutes kopšanas līdzekļus.

Karīna zobu higiēnas laikā lieto rokas un mehāniskos instrumentus, tajā skaitā sodas strūklu, kad nepieciešams. Liela pieredze Karīnai ir zobu balināšanā, viņa spēj ieteikt un veikt pacientam piemērotāko zobu balināšanas veidu.

Ar jauko smaidu un darba prieku Karīna iepriecina ne vien pacientus, bet arī kolēģus!

Par Karīnu mēdz teikt, ka “viņa ir MANA zobu higiēniste”, jo viņas iejūtība, izskaidrošana un zobu tīrīšanas apmācība ir aizraujoša, humora pilna, bet nekad nosodoša.

Karīnas agros rītus ar kafijas krūzi aizņēmis jaunais ģimenes mīlulis- suņuks. Tas Karīnas ikdienu izkustina un piepilda ar prieku.

Close modal
Gunita Priedīte - higiēnists
Gunita Priedīte
Higiēnists

Gunita strādā par zobu higiēnisti jau vairāk kā 15 gadus. Izglītību ieguvusi Latvijas Medicīnas akadēmijas Zobu higiēnistu skolā. Papildu zināšanas un pieredzi guvusi Latvijas Zinātņu akadēmijas un Latvijas Zobu higiēnistu asociācijas pēcdiploma apmācību kursos.

Gunita pedantiski un precīzi strādā ar katru pacientu, profesionāli veicot pilnu mutes dobuma higiēnu, kā arī instruē pacientus ikdienas mutes dobuma kopšanā mājās.

Gunita lieto kā rokas, tā mehāniskos zobu higiēnas instrumentus, tāpat veic zobu balināšanas procedūru.

Gunita aizraujas ar jāšanas sportu un gūst prieku dārza darbos.

Close modal
Rūta Zariņa - zobu higiēnists
Rūta Zariņa
Higiēnists

Rūta ir klīnikas zobu higiēniste un šajā jomā darbojas jau vairāk kā piecus gadus. Rūtas pieredze medicīnā sākusies kā medicīnas māsai, taču savu kaislību atradusi tieši zobārstniecībā. Zobu profilaksi viņa uztver tik pat nopietni kā vispārējo veselību, tādēļ Rūta iemācīs, apmācīs un ieteiks katram pacientam individuāli vispiemērotāko zobu kopšanu un kopšanas līdzekļus.

Rūta, veicot mutes dobuma higiēnu, pielieto kā rokas, tā mehāniskos instrumentus, nepieciešamības gadījumā izmanto arī sodas strūklu.

Rūta rūpīgi un aizrautīgi strādā kā ar pieaugušajiem pacientiem, tā arī ar bērniņiem.

Piesakies vizītei tiešsaistē
Izvēlieties pakalpojumu, speciālistu un veiciet pierakstu tiešsaistē uz jums ērto pieejamo datumu un laiku
Māra Valdmane - zobārsts, protēzists_1