Dr.Valdmane par piena zobu šķilšanos.

Ķeramies klāt pašam pamatam – cik zobi ir jūsu mazajam bērniem?

Zobu šķilšanās kalendārs ir pieejams neskaitāmās interneta vietnēs. Zinu, ka mammas uztraucas, ja zobiņi laikus neizšķiļas, šķiļas novēloti no draudzeņu mazuļiem. Bet kopumā no kalendāriem lielas jēgas nav, jo zobu šķilšanās ātrumu iespaidot nav iespējams. 

Par piemēru varu izstāstīt savas ģimenes atšķirības – maniem bērniem pirmie piena zobi parādījās jau 4 mēnešu vecumā, bet manas māsas puišiem ap 10-11 mēnešu vecumu. Un beigās visiem ir vienāds piena zobu skaits. 

 

Klasiski pirmie piena zobiņi parādās apakšžoklīša centrā ap 6-10 mēnešu vecumam, taču ir norma arī 12-14 mēnešu vecumā.

 

Tālāk šķiļas augšējie centrālie zobiņi ap 8-12 mēnešu vecumu. Tad nāk blakus zobiņi jeb laterālie incizīvi apakšā, tad augšā. Un arī šeit ir neskaitāmi izņēmumi, kurš nāk pirmais. Retāk šie otrie priekšzobi parādās pirms centrālajiem, tad mammas satraucas par “vampīrisko” izskatu, bet joprojām – šis viss ir pilnīga norma un uztraukumam visbiežāk nav pamata. 

 

Tā pamazām piena sakodiena 20 zobiņi šķiļas līdz 2 gadu vecumam. Izņēmumos – bērniem piena sakodiens veidojas arī līdz trīs gadu vecumam. 

 

Piena zobi ir jākopj jau no pirmā zobiņa parādīšanās. Tas ir arī vienīgais, ko jūs varat iespaidot- zobu veselību. Ja neesat droši par savām zināšanām, šis ir laiks, kad apmeklēt zobārstu vai zobu higiēnistu. Pirmajā vizīte vienkārši uzzinot pamatus par bērnu zobu kopšanu, kas nu būs jūsu pienākumos turpmākos  gadus (pačukstēšu- vairāk kā 10). 

 

Veiksmes!

Dr.Valdmane

Share: