Zobakmens: Kā tas veidojas un kā to noņemt?

Zobakmens ir ļoti izplatīta problēma, kas skar lielu daļu cilvēku. Tas veidojas, kad uz zobiem uzkrājas aplikums, pārvēršoties cietā, dzeltenā vai brūnā slānī. Tas var rasties neatkarīgi no cilvēka vecuma vai higiēnas paradumiem. Tomēr nepareiza zobu kopšana vai nepietiekama mutes higiēna ir galvenie riska faktori, kas izraisa zobakmens veidošanos.

Šajā rakstā apskatīsim, kas ir zobakmens un kādas sekas tas var izraisīt mutes veselībai.

Zobakmens veidošanās posmi

Zobakmens veidojas, sākot ar mīksta, lipīga aplikuma uzkrāšanos uz zobiem. Tas sastāv no baktērijām, pārtikas atliekām un siekalām, un to var viegli noņemt, tīrot zobus ar zobu birsti. Ja aplikums netiek noņemts savlaicīgi, tas sāk sacietēt, pārvēršoties par zobakmeni. Šis process parasti sākas pēc 24–72 stundām, ja zobus netīra regulāri.

Laika gaitā minerāli no siekalām ļauj aplikumam sacietēt un pārvērsties par cietu zobakmeni, kuru vairs nevar noņemt ar parastajiem zobu tīrīšanas līdzekļiem mājas apstākļos.

Iemesli zobakmens uzkrāšanai

Zobakmens veidošanās ir saistīta ar dažādiem faktoriem, no kuriem daudzi ir atkarīgi no dzīvesveida un uztura paradumiem:

1. Uzturs: Pārtikas produkti, kas bagāti ar cukuriem un cieti, veicina baktēriju augšanu uz zobu virsmas, palielinot aplikuma veidošanos. Savukārt skābi dzērieni, piemēram, limonādes vai augļu sulas, var paātrināt minerālu nogulsnēšanos uz zobiem un veicināt zobakmens veidošanos.
2. Zobu kopšanas paradumi: Nepietiekama zobu tīrīšana vai zobu birstes nepareiza izmantošana var novest pie aplikuma uzkrāšanās. Ja zobus tīra neregulāri vai nepietiekami ilgi, aplikums netiek pilnībā noņemts un ātrāk sacietē.
3. Ģenētika: Dažiem cilvēkiem ir nosliece uz ātrāku zobakmens veidošanos, jo viņu siekalas satur lielāku minerālu daudzumu, kas veicina aplikuma sacietēšanu. Turklāt, ja ģimenē ir tendence uz smaganu slimībām, arī zobakmens risks var būt lielāks.

Zobakmens riski mutes veselībai

Zobakmens veidošanās rada nopietnus draudus mutes veselībai. Tā uzkrāšanās uz zobiem veicina baktēriju vairošanos, kas izraisa dažādas mutes dobuma slimības. Tā kā tas ir ciets un to nevar noņemt ar parastajiem zobu tīrīšanas līdzekļiem, tas paliek uz zobiem, veicinot dažādu veselības problēmu attīstību.

Zobakmens tiek saistīts ar dažādiem mutes veselības traucējumiem, tostarp smaganu slimībām un zobu bojājumiem, populārākie no tiem — zobu kariess.

Biežāk sastopamās mutes dobuma veselības problēmas, ko izraisa zobakmens:

Gingivīts

Gingivīts ir smaganu iekaisums, ko izraisa bakteriālas infekcijas, parasti saistītas ar nepietiekamu mutes dobuma higiēnu. Tas ir viens no pirmajiem posmiem ceļā uz nopietnākām smaganu slimībām, piemēram, periodontītu, kas var novest pie zobu izkrišanas.

Periodontīts

Ja gingivīts netiek ārstēts, tas var attīstīties par periodontītu – smaganu un apkārtējo audu dziļāku iekaisumu. Šī slimība var izraisīt smaganu atkāpšanos no zobiem, zobu sakņu atklāšanos, kaulu bojājumus un pat zobu zaudēšanu. Periodontīts ir biežākais iemesls, kāpēc cilvēki zaudē zobus pieauguša vecumā.

Zobu bojājumi

Zobakmens var arī veicināt zobu bojājumu attīstību, jo baktērijas, kas uzkrājas uz zobiem, ražo skābes, kas bojā zobu emalju. Ja zobakmens netiek savlaicīgi noņemts, tas var izraisīt arī zobu jutīgumu.

Zobakmens noņemšanas metodes

Zobakmens noņemšana ir būtisks solis, lai saglabātu mutes veselību, un to visefektīvāk veic profesionāls zobārsts vai higiēnists.

Zobakmens noņemšana ir ātra un nesāpīga procedūra, kas ietver cietā aplikuma, kas ir uzkrājies uz zobiem, mehānisku vai ultraskaņas tīrīšanu.

Kādi rīki un metodes tiek izmantoti zobārstniecībā?

Zobārstniecībā tiek izmantoti dažādi instrumenti, lai efektīvi noņemtu zobakmeni:

1.Ultraskaņas skaleris. Šis rīks izmanto ultraskaņas viļņus, lai viegli noņemtu zobakmeni no zobu virsmas.
2.Manuāli instrumenti (skaleri). Zobārsti var izmantot dažādus manuālus instrumentus, kas ļauj noņemt zobakmeni no zobiem. Šie instrumenti tiek izmantoti, lai sasniegtu grūti pieejamas vietas.
3.Air Flow tehnoloģija. Šī metode izmanto speciālu ierīci, kas izsmidzina gaisa un ūdens maisījumu, lai notīrītu zobus no zobakmens un aplikuma, kā arī atjaunotu zobu baltumu un gludumu.

Kā notiek zobakmens noņemšanas procedūra?

Zobakmens noņemšanas procedūra sākas ar mutes dobuma pārbaudi, kur higiēnists novērtē zobakmens uzkrāšanās līmeni un nosaka vispiemērotāko metodi tā noņemšanai. Pēc tam zobārsts rūpīgi noņem zobakmeni, sākot ar zobu priekšējām virsmām un pārejot uz grūtāk pieejamām vietām. Pēc tam tiek veikta zobu pulēšana, lai izlīdzinātu zobu virsmas un novērstu jauna aplikuma uzkrāšanās iespēju.

Ikdienas mutes dobuma higiēna

Lai novērstu zobakmens uzkrāšanos, svarīgi ir ievērot pareizus ikdienas higiēnas paradumus:

●      Zobu tīrīšana: Zobu tīrīšana vismaz divas reizes dienā ar  zobu pastu palīdz noņemt aplikumu un novērst baktēriju uzkrāšanos. Tāpat ir ieteicams tīrīt zobus arī pēc ēšanas, lai samazinātu pārtikas atliekas un skābes, kas var veicināt zobakmens veidošanos.

●      Zobu diegs: Zobu diegs ir būtisks līdzeklis, lai attīrītu vietas starp zobiem, kur zobu birste nevar iekļūt. Tas palīdz noņemt pārtikas atliekas un aplikumu, kas savukārt samazina baktēriju vairošanos un zobakmens uzkrāšanos.

 

Mīti par zobakmeni un tā noņemšanu

Ir vairāki izplatīti mīti, kas saistīti ar zobakmeni un tā noņemšanu.

1. Mīts: Zobakmens ir tikai estētiska problēma.
Daudzi cilvēki uzskata, ka zobakmens galvenokārt ir estētiska problēma, kas ietekmē tikai zobu izskatu. Tomēr, kā jau minēts, zobakmens var izraisīt nopietnus veselības traucējumus, piemēram, smaganu slimības, zobu bojājumus, kas var izraisīt zobu sāpes un pat zobu zaudēšanu, ja tas netiek savlaicīgi noņemts.
2. Mīts: Zobakmeni var noņemt mājās ar zobu pastu vai citiem līdzekļiem.
Vēl viens izplatīts maldīgs priekšstats ir tas, ka zobakmeni var noņemt ar parastiem zobu tīrīšanas līdzekļiem vai, piemēram, sodu vai citronu. Tomēr to nevar noņemt ar parastiem tīrīšanas līdzekļiem. Zobakmens var tikt noņemts tikai profesionāli pie zobārsta vai zobu higiēnista.
3. Mīts: Zobakmens var veidoties tikai cilvēkiem, kuri neievēro mutes higiēnu.
Lai gan nepietiekama zobu tīrīšana noteikti palielina zobakmens veidošanās risku, tas nav vienīgais faktors. Ģenētika, uzturs, siekalu sastāvs un pat medikamenti var ietekmēt zobakmens veidošanās ātrumu un biežumu, tāpēc tas var rasties arī cilvēkiem, kuri rūpējas par savu mutes higiēnu.

Apkopojot svarīgāko — lai izvairītos no zobakmens uzkrāšanās, ir svarīgi ievērot pareizus ikdienas zobu tīrīšanas paradumus, lietot zobu diegu un skalot muti. Svarīgi ir arī apmeklēt zobu higiēnistu vismaz divas reizes gadā un veikt profesionālu zobu tīrīšanu un mutes higiēnas profilaksi, kas palīdzēs saglabāt zobus veselīgus. Rūpējoties par mutes higiēnu un apmeklējot zobu higiēnistu, jūs ieguldāt savā veselībā!

 

Piesakies vizītei tiešsaistē
Izvēlieties pakalpojumu, speciālistu un veiciet pierakstu tiešsaistē uz jums ērto pieejamo datumu un laiku
Apines klīnikas zobārste satiek klientu