Baidies no zobārsta? Veidi, kā atvieglot nākamo vizīti.

Bailes no zobārsta lielai daļai nav nekas svešs. Tās var būt lielākas, mazākas vai paniskas bailes jeb fobija, kam pat ir savs smalks nosaukums – odontofobija.

Bieži vien šīs bailes ir par iemeslu tam, lai izvairītos no zobārsta apmeklējuma, kas noved pie dažādām nopietnākām mutes dobuma problēmām. Neliels caurumiņš, ja netiek salabots laicīgi, var rezultēties zoba nerva iekaisumā vai pat zobiņa zaudēšanā.

Baiļu iemesli ir ļoti dažādi un individuāli, sākot ar sliktu un sāpīgu pieredzi pie zobārsta, beidzot ar bērnībā dzirdētiem “šausmu stāstiem” par zobu ārstēšanas metodēm pirms pārdesmit gadiem. Saprotams, ka šādas bailes pārvarēt nav viegli, tomēr, ja baiļu dēļ cieš cilvēka veselība un pasliktinās dzīves kvalitāte, tad ir laiks pārdomām.

 

Mēs apkopojām dažus ieteikumus, kā zobārsta vizīti padarīt patīkamāku, mazināt stresu un iespējams pat pārvarēt bailes no zobārsta apmeklējuma.

  • Pirmais un iespējams pats svarīgākais ir atrast draudzīgu zobārstu, kuram var uzticēties, pret kuru jūti simpātijas un ar kuru izdodas atrast kopīgu valodu!
  • Palūdz zobārstam, lai pirms procedūras izstāsta Tev par to – kas tiks darīts un kāds ir vēlamais rezultāts. Dažiem palīdz arī daktera komentāri pašas procedūras laikā.
  • Kopā ar zobārstu vienojaties par zīmi, ko dosi, ja Tev būs vajadzīgs pārtraukums, jāatvelk elpa vai radies kāds jautājums. Kā piemēram, pacelta roka.
  • Sāc ar zobu apskati un zobu higiēnu. Vislabāk pirmajā vizītē ieplānot tikai zobu apskati vai zobu higiēnu, lai palēnām vari iepazīt gan zobārstu, gan zobārsta kabinetu. Ja iesi ar domu, ka šodien tikai zobiņus apskatīsies vai izpucēs, tad uztraukums būs daudz mazāks.
  • Konsultējies ar zobārstu par sedācijas iespējām, kas varētu atvieglot procedūru.
  • Zobārsta vizīti vēlams ieplānot no rīta vai dienas pirmajā pusē, lai atliek mazāk laika nervozēšanai.
  • Un šī paša iemesla dēļ, iesakām uz vizīti ierasties ne ātrāk kā 5 minūtes pirms ieplānotā laika.
  • Procedūras laikā vari klausīties austiņās mūziku vai kādu audiogrāmatu, tā novēršot savu uzmanību uz kaut ko patīkamāku.
  • Pirms procedūras vari izmēģināt meditatīvos elpošanas vingrinājumus, tie palīdzēs nomierināties!

Ja Tev ir vēl kāds veids, kā mazināt bailes no zobārsta, vai kāds padoms, kā padarīt zobārsta apmeklējumu pozitīvāku, lūdzu dalies!

Rūpēsimies par savu veselību un vairosim smaidus kopā!

Share: